Tusaş Anka-3/Mi̇us Hangardan Çıktı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerli korunma sanayii firmaları tarafından havacılık alanında peş peşe atılan süratli adımlar sayesinde 2022 senesinde dünyanın en çok İHA-SİHA satan ülkesi Türkiye oldu. Her geçen gün de yeni vasıtaların haberini alıyoruz. Geçtiğimiz senenin sonunda TUSAŞ tarafından saklıca geliştirilen Anka-3/ MİUS insansız savaş uçağının ilk çizimleri ortaya çıktı. Bugün de hakikat görüntüsü paylaşıldı.

TUSAŞ Anka-3 / MİUS insansız savaş uçağı hangardan çıktı!

Türkiye’nin havacılık tarafında izlediği belli bir rota bulunuyor. Kuşkusuz burada en çok ehemmiyet talep edenler önümüzdeki ay ilk uçuşunu asıllaştıracak olan Hürjet ve proje takvimi 2 sene öne çekildiği için yıl sonuna kadar havalanması beklenen MMU.

Fakat işin bir de insansız tarafı mevcut. Burada ise Baykar ve TUSAŞ tarafından geliştirilen İHA, SİHA, TİHA ve de MİUS sistemleri bulunuyor. Natürel bugüne kadar geliştirilen insansız hava taşıtları hem sahada kanıtladığı operasyonel maharetleri hem de beynelmilel ihracat galibiyeti ile tüm dünyada ünlendi.

Beklenen gün geldi: F-22 değil, Ulusal Muharip Uçak!

Günümüzde ise artık belli bir teknoloji seviyene gelindiği, hatta dünyada bu işin liderleri arasına girildiği için azıcık daha büyük ebatlı, çok daha süratli gidebilen ve değişik kullanım senaryoları için geliştirilen vasıtalar üzerinde duruluyor.

Bunlardan ilki 6 tonluk kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar Kızılelma oldu. Ukrayna’dan gelen ve TEI tarafından üretilen yerli motorları kullanan değişik versiyonları olan bu taşıt stoka girdiğinde tıpkı Anka ve TB2’lerde olduğu gibi savaş tarihi bir kere daha değiştirecek.

TUSAŞ’ın da bu alanda 2012 senesinden beri gözü olduğu öğreniliyor. Hatta ilk Anka İHA’lar teslim edildiğinde bir sonraki gayenin TİSU-MİUS olduğu açıklandı. Natürel bugün paylaşıma kadar ortada sadece geçtiğimiz aylarda çıkan çizimler vardı.

Fakat TUSAŞ bu insansız savaş uçağını saklıca bitirdi. Hatta bir müddettir testlerin yapıldığı söyleniyor. 7 ton kalkış ağırlığına sahip olan bu vasıtanın 0.7 Mach sürate çıkacağı ve radar görünürlüğünün eksiltilmesi için de delta kanat formunu kullandığı öğreniliyor. Nitekim bugün karşımıza çıkan görsel de bunu doğruluyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tusaş Anka-3/Mi̇us Hangardan Çıktı!

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz