Uludağ Üniversitesi, 2022 Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Listesinde Ilk 20’De Yer Aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜBİTAK tarafından hazırlanan 2022 seneyi Teşebbüsçü ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde asıllaştırılan merasimde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Bursa Uludağ Üniversitesi BUÜ geçen seneye göre puanını yükselterek listede ilk 20 içerisinde yer alma galibiyeti gösterdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliğinde yaşama geçirilen “Teşebbüsçü ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” 2022 neticeleri Bakan Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katıldığı merasimde kamuoyuna duyuruldu. YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde yapılan merasime BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve öbür üniversitelerin rektörleri de katıldı.

Teşebbüsçülük ekosistemi ciddi hücum içinde

Merasimde konuşan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Söylenenin aksine üniversitelerimizin insan kaynağı kapasitesi, araştırma altyapıları kapasitesi hamdolsun günden güne büyüyor. Artık dünya medyasında Türk teknoloji teşebbüsçülerinin zaferleriyle alakalı haberler görmek kimse için sürpriz değil. Kalkınma Ajansları eliyle üniversitelerin ve akademisyenlerin bin 327 projesine bugüne kadar 3,3 milyar lira destek sağladık. Bugün açılışını yaptığımız araştırma merkezleri gibi bir hayli altyapıyı Kalkınma Ajanslarımız sayesinde ülkemize kazandırdık. TÜBİTAK, son 5 senede üniversitelerimizde yürütülen 10 bin 910 projeye 4,4 milyar lira destek verdi. Teşebbüsçülük ekosistemi üniversitelerimizin verdiği katkıyla ciddi bir hücum içerisine girdi. AR-GE tüketmelerinin GSYH içerisindeki hisseyi biz iktidara geldiğimiz binde 5’lerdeyidi bugün yüzde 1,40’a erişmiş vaziyette, üç kat çoğaldırmış oluyoruz. Analist sayımız şuanda Türkiye’de 222 bin” biçiminde konuştu.

Endekste yer alan üniversitelerimizi bir defa daha tebrik ediyorum

“TÜBİTAK Teşebbüsçü ve Yenilikçi Üniversite Endeksi neticelerini 11. defa sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullanan Varank, “Endeks, ülkemizin en teşebbüsçü ve yenilikçi 50 üniversitesini tanımlayarak, üniversiteler arası yapıcı rekabetin çoğalmasına ve inovasyon ekosisteminin büyümesine katkı sağlıyor. Bu çalışmada 50’nin üzerinde öğretim abonesi olan 192 üniversiteyi, “bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği”, “fikri mülkiyet havuzu”, “işbirliği ve etkileşim” ile “ekonomik ve cemiyetsel katkı” ebatları altında 23 göstergeye göre sıralıyoruz. 11 sene evvel başlayan endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü. Ben endekste yer alan tüm üniversitelerimizi bir defa daha tebrik ediyorum” dedi.

Doğru hedef ve beraber çalışma galibiyeti getiriyor

Netice Dokümanını Bakan Varank’ın elinden alan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Hedefler, akademik ve yönetimsel kadronun geçimi ve doğru idare ile böylesine bedelli bir zafere erişebilmekten dolayı büyük bir memnuniyet dinlediklerini vurgulayan Rektör Kılavuz; “Görev vaktimiz içerisinde doğru tasarılama ile hedeflerimize erişme mevzusunda çok ehemmiyetli mesafeler kat ettik. Bugün de yaptığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’nin en iyi Teşebbüsçü ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi içerisinde bir defa daha yer aldığımızı gördük. Mutlu ve şerefliyiz. Bizlere bu mevzuda katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Konuşma sonrası açılışı hakikatleşen merkezler için kurdele kesildi. Bakan Varank, daha sonra açıklanan endekste yer alan üniversitelerin rektör ve temsilcilerine netice dokümanlarını teslim etti. – BURSA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uludağ Üniversitesi, 2022 Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Listesinde Ilk 20’De Yer Aldı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz