Yahudi Yerleşimciler Işgal Altındaki Doğu Kudüs’te Kiliseye Saldırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşgal altındaki Doğu Kudüs’şan Zeytin Dağı bölgesindeki tarihi “Azize Meryem Mezar Kilisesi” cemaatine saldıran bir Yahudi meskenci nezaretine alındı.

Saldırgana müdahale eden kilisenin güvenlik vazifelisi Bilal Ebu Naab, olaya ait Anadolu Ajansı muhabirine konuştu.

Ebu Naab, “İki Yahudi meskenciyi getiren taksi sürücüyü bana meskencilerin başlarındaki kipayı çıkartarak ellerindeki çantayla Azize Meryem Kilisesi’ne girdiklerini söyledi.” dedi.

Kiliseye eriştiğinde saldırganlardan birinin kapıyı tutuğunu ve haykırdığını, öbürünün de elindeki demir çubukla kilisede bulunanlara saldırdığını belirten Ebu Naab, olay esnasında cemaatten bir şahsın yaralandığını ve saldırgana kilisedekilerle müdahale ettiklerini aktardı.

Kaçan öbür Yahudi meskenciyi taksi sürücüsünün tuttuğunu söyleyen Ebu Naab, polisin olay yerine geç geldiğini, bu sırada öbür saldırganın kaçtığını kaydetti.

Ebu Naab, saldırganların Yahudi meskenci olduğuna, atak sırasında İbranice küfürler ettiğine dikkati çekti.

İsrail Polisi: Saldırganın us sıhhati yerinde değil

İsrail Polisinden yapılan yazılı açıklamada ise Zeytin Dağı’ndaki bir kilisede bazı şahısların cemaati demir çubukla tehdit ettiği ihbarı alındığı belirtildi.

Cemaati demir çubukla tehdit eden kuşkulunun, İsrail’in güneyinden us sıhhati yerinde olmayan 27 yaşındaki bir şahıs olduğu aktarıldı. Açıklamada, olay neticeyi yaralanma ve kilisede zarar oluşmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “kutsal mekanlara atak ve her türlü şiddet olayına karşı kararlılıkla hareket edileceği ve failleri haka teslim etmek için taviz verilmeyeceği” vurgulandı.

Saldırganın nezaretine alındığı ifade edilen açıklamada, bugün duruşmaya sevk edileceği belirtildi.

Öte yandan İsrail Polis Lafçılığından bir kaynak ise kuşkulunun “us sıhhati yerinde olmayan bir Hristiyan olduğunu” ileri sürdü.

Filistin Dışişleri Bakanlığından Amerika Birleşik Devletlerine çağrı

Yazılı açıklama yayımlayarak hamleyi kınayan Filistin Dışişleri Bakanlığı, bu olayın “İsrail’in Kudüs’teki Hristiyan ve Müslüman kutsallarını hedef almasının son misali olduğunu” belirtti.

Bakanlık, Yahudi meskenci ataklarının yinelenmesinin İsrail’in “Kudüs’ü İsraillileştirme ve Yahudileştirme kabahatleri kapsamında” olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “İsrail işgalinin, fanatik Yahudi meskencilerin, genelde Filistin milleti özelde ise Kudüs ve kutsallarına ataklarının durdurulması için tesirli bir beynelmilel ve Amerika Birleşik Devletleri müdahalesi” çağrısı yapıldı.

Doğu Kudüs’te Hristiyanlara ve kutsal mekanlarına meskenci saldırıları

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Hristiyan cemaati ve kutsal mekanlarına müteveccih Yahudi meskenci şiddeti son yarıyılda çoğalış gösteriyor.

Fanatik bir Yahudi meskenci geçen ay işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Çile Yolu üzerindeki tarihi kiliseye saldırmıştı. Meskenci, elindeki çekiçle 1920’lerde yapılmış ahşap Hazreti İsa heykelini kırmıştı.

Kudüs’şan Daha Önceki Şehir bölgesindeki Hristiyan cemaatinin kiliseleri ve beynelmilel liderleri, İsrail hükümetini, fanatik Yahudi meskencilerin kutsal mekanlara, din adamlarına ve ulusa müteveccih ataklarına karşı kayıtsız kalmakla suçlayan açıklamalar yapmıştı.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda kurduğu ortak yönetim hükümetinde, Filistinlilere müteveccih ırkçı eylem ve söylemleriyle tanınan Yahudi meskencilerin sponsoru fazla sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi adlar kritik vazifelere getirilmişti.

İki ad da geçmişte Yahudi meskencilerin asıllaştırdığı şiddet olaylarına karışmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yahudi Yerleşimciler Işgal Altındaki Doğu Kudüs’te Kiliseye Saldırdı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz