Yarım Asır Sonra Gelen ‘Vefa’ Mektubu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Takribî yarım yüzyıl evvel Adana’dan Erzurum’a geçerken yolların kapalı olmasından dolayı Tunceli’nin Pülümür ilçesinde 2 gün konaklamak zorunda kalan Finlandiyalı çift, bütün 49 sene sonra yaşadıkları o günlere ait yazdıkları bir mektup ile o yarıyıl sürükledikleri resimlerden oluşan 2 albümü Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a gönderdi. “Pülümür’ün nazik insanlarına” başlığıyla sevk edilen mektup ilçe serinkanlılarını oldukça duygulandırdı.

Finlandiyalı Helena Holopainen ve Markku Tiirakari çifti, 22 Ocak 1974 tarihinde Adana’dan Erzurum’a geçmek isterken yolun yoğun kar yağışı sebebiyle kapalı olmasından dolayı 2 günlerini Tunceli’nin Pülümür ilçesinde geçirmek zorunda kaldı. Burada kaldıkları zaman süresince ilçe insanları tarafından davetli edilen çift, bütün 49 sene sonra o günleri anlatan bir mektup ile o yarıyıl sürükledikleri resimlerin yer aldığı 2 albümü Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a gönderdi. İngilizce yazılan mektubu çeviri ettiren Başkan Tosun, onlarca sene sonra gelen mektup ve albümün kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

“Kendilerini tekerrür Pülümür’de ağırlamak isteriz”

Eksantrik bir mektup aldığını ve ilk etapta çok afalladığını belirten Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Finlandiya’dan gelen bir mektup. Tanımadığımız bir birey tarafından Pülümür Belediyesine atfen adıma sevk edilmişti. Açtığımda itinayla hazırlanmış iki tane albüm gördüm. 22 Ocak 1974 tarihinde Adana’dan Erzurum’a geçmeye çalışan bir ailenin yolların kapalı olmasından kaynaklı Pülümür’de geçirdikleri iki günün öyküsü. İngilizce yazıyordu. Çevirisini yaptırdığımızda Erzurum’a geçerken burada hava koşullarından dolayı kalmak zorunda kalmışlar. Sonra burada bir konuta davetli olmuşlar. Oradaki geçirdikleri anılarını yazıyorlar ve Pülümür’de o yarıyılda çekilmiş resimlerden iki albüm yapılmış” dedi.

Mektubun kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Başkan Tosun, “Ben bir defa daha Pülümür ulusunun konukseverliğini, beşeri ilişkilerinin ne kadar bedelli ve hoş olduğu mevzusunda çok duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Keza aynı biçimde Finlandiyalı arkadaşlarımızın da bu görmüş oldukları alakaya, ilgiye karşı aradan onca sene geçmesine karşın o yarıyıldaki gençlik resimlerini koyarak ve şimdiki hallerini gösteren resimlerin de yer aldığı albümde yer vermeleri ayrıca bu bölgede yaşadıklarıyla alakalı dinledikleri hassasiyettendir. Çok duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Beşeri ilişkiler böyle bir şey. Karşılık gördü mü kesinlikle seneler sonra anımsanması bizi son derece memnun etti. Ben de mektubu aldıktan sonraki duygularımı ifade eden bir yazı yazmak istiyorum. Kendileriyle bağlantı kurarak uygun olmaları halinde tekerrür Pülümür’e davet etmek istiyorum” diye konuştu.

Albümde o yarıyıl ilçeye ait çok rakamda resmin de yer aldığını kaydolan Tosun, “O günün gözüyle Pülümür’ü görmek bize ayrı bir coşku verdi” biçiminde konuştu.

Mektup, Finlandiyalı aileyi davetli eden Yüce’yi çok duygulandırdı

O yarıyıl Pülümür’de sıtma savaşta çalıştığını ve aileyi davetli ettiklerini söyleyen Mehmet Ali Yüce, “O zaman yollar kapandı. Burada kaldılar. Biz kendilerini ağırladık. 33 yaşındaydım o zamanlar. Finlandiya’dan gelen mektuba çok coştum” dedi.

Helena Holopainen ve Markku Tiirakari çifti, mektubun netice kısmında vicdanlarının zelzele sebebiyle sarsılan Türk toplumuyla birlikte olduğu ifadesini de kullandı. – TUNCELİ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yarım Asır Sonra Gelen ‘Vefa’ Mektubu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz