Ysk’nın Gümrük Kapılarında Oy Verme Işlemine Ilişkin Genelgesi Resmi Gazete’de

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Tercih Heyeti’nun Yüksek Seçim Kurulu gümrük kapılarında misyon yapacak gümrük kapısı geçici tercih heyetleri ve sandık heyetlerinin misyon ve yetkileri ile gümrük kapılarındaki rey verme operasyonlarına ait 145 rakamlı genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü rakamında Yüksek Seçim Kurulunun gümrük kapılarında misyon yapacak gümrük kapısı geçici tercih heyetleri ve sandık heyetlerinin misyon ve yetkileri ile gümrük kapılarındaki rey verme operasyonlarına ait 145 rakamlı genelgesi yayımlandı.

Cumhurbaşkanı ve 28. Yarıyıl Milletvekili Genel Tercihleri için gümrük kapılarında rey verme operasyonu 27 Nisan Perşembe günü saat 08: 00’da başlayacak ve 14 Mayıs Pazar günü saat 17: 00’da son bulacak. Cumhurbaşkanı Tercihinin ikinci oylamaya kalması vaziyetinde ise 20 Mayıs Cumartesi günü saat 08: 00’da başlayacak olan oylama, 28 Mayıs Pazar günü saat 17: 00’a kadar devam edecek. Gümrük kapılarında yalnızca Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenler rey kullanabilecek.

Sandık heyetleri bir başkan ile dört reel ve dört yedek aboneden oluşacak. İlçe tercih heyeti, kamu misyonluları arasından lüzum dinlenen ve sandık heyeti başkanı rakamının iki katı kadar kamu vazifelisini ad sürükleme suretiyle tespit edecek ve bu bireyler arasından mani hali bulunmayanları sandık heyeti başkanı olarak tanımlayacak. Sandık heyeti başkanını misyona gelmemesi halinde kamu misyonluları arasından tanımlanan abonenin de bulunmaması vaziyetinde en yaşlı abone heyete başkanlık edecek. 3 reel ve 3 yedek abone son milletvekili genel tercihinde en çok oyu almış o ilçede teşkilatı bulunan politik partilerce bildirilecek adlar arasından tanımlanacak. İlçe tercih heyeti başkanı sandık heyetinin kalan 1 reel ve 1 yedek abonesini tanımlamak için 298 rakamlı Kanun’un 22’inci maddesinin birinci fırkası uyarınca bildirilen listeden sandık kurlu başkanı olarak tanımlanmayanlar arasından lüzum dinlenen sandık heyeti abone rakamının iki katı kadar kamu vazifelisini ad sürükleme suretiyle tespit edecek ve bu bireylerden mani hali bulunmayanları sandık heyeti reel ve yedek azası olarak tanımlayacak.

Sandık heyetinin misyon ve yetkileri

Sandık etrafında tercihin kumpasla geçmesi için gereken ihtiyatlara alacak. Rey verme işlerini yürütecek ve sorgulayacak. Sandık bölgesinde sandığın konulacağı yeri tanımlayacak ve sandığın koyulacağı yeri gösteren işaretler koyacak. Sandıktan çıkan rey zarflarını açmadan sayacak, rey kullanan seçmen rakamı ile birbirine uygunluğu sağlayarak zabta geçirecek. Sandık heyeti zabıt defterindeki zabıtları ve zorunlu öteki zabıtları tertip ederek altını imza atacak. – ANKARA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ysk’nın Gümrük Kapılarında Oy Verme Işlemine Ilişkin Genelgesi Resmi Gazete’de

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz