Altındağ Haberler, Altındağ Gündem, Son dakika Altındağ. Altındağ Son Dakika Haberleri. Altındağ ilçesi, yönetimsel güzergahtan 54 mahalle ve 1 belediyeden oluşmaktadır, İlçe topraklan ilk çağlardan itibaren insan topluluklarının mesken alanı olagelmiştir. Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı yarıyılında ehemmiyetli bir merkez olduğu tarihi yıkıntıların zenginliğinden anlaşılmaktadır.

13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başşehir olunca, kentte süratli bir popülasyon çoğalışı olmuş ve 1953 senesinde Altındağ ilçesi kurulmuştur. Başşehir Ankara’nın ilk şehir merkezi bugünkü Altındağ Belediyesinin sınırlan içinde yer almaktadır. Arazisi engebeli ve dağlık olan ilçenin kuzeyinde, üzerinde Çubuk Barajı bulunan Çubuk Çayı, güneyinde Ankara ve Hatip Çayları akar. Tarihi ve kültürel viraneler açısından oldukça zengin olan ilçenin en daha önceki harabeleri arasında Ankara Kalesi, Augustus Tapınağı, Julianus Kolonu, Roma Hamamı ve Roma Tiyatrosu sayılabilir. Yakın zamanların yapıtları arasında Cumhuriyet Abideyi, Anadolu Uygarlıkları Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi vardır.

İlçenin dini yapıları arasında Karacabey, Ahi Şerafettin, Hacı Bayram Veli, Karyağdı, Gülbaba, İzzettin Baba türbeleri ile Hacı Bayram, Aslanhane, Ahi Elvan, Alaaddin, Zincirli ve Kurşunlu camileri yer alır.

Hamamönü’ndeki Tarihi Konaklar;

1-Kamil Paşa Konağı: 19.yüzyılda Mavi Ağa tarafından yapılan konak 1980 senesinde önemsememeden devrilmiştir. 2009 senesinde Altındağ Belediyesince, tipik bir Ankara Konutu stilinde reeline uygun olarak onarılmıştır. Mobilyaları, oyma işleri ve tavan süslemeleri ile dikkati sürükleyen bir yapıdır.

2-Beynamlızade Konağı: Beynam Köyünde doğan Beynamlızade Haçı Mustafa Efendi 1866-1931 Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1.yarıyılında Ankara Milletvekili seçilmiş ve Sakarya Savaşı sırasında da orduda vazife almıştır. Ankara milletvekili iken ailesiyle Hamamönü’ndeki bu konakta oturmuştur.

3-Kabakçı Konağı: İki katlı tipik bir Ankara konutu olan konak Hamamönü mevkiinde yer alır, özellikle tavan süslemeleri ile dikkat toplar. 2009 seneyi Aralık ayından beri Altındağ Belediyesince Kültür ve Sanat Konutu olarak kullanılmakta; kültür, sanat, edebiyat ve tarih sohbetlerine, fotoğraf sergilerine konut sahipliği yapmaktadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz