Pursaklar Haberler, Pursaklar Gündem, Son dakika Pursaklar.
Pursaklar, Ankara il merkezi ile Çubuk ilçesi arasında yer alan köylerin en eskilerinden birisidir. Pursaklar isminin görüldüğü en eski belge, Osmanlı döneminde 1530 senesinde hazırlatılan Tapu Tahrir Defteri’dir. Bu defterde yörenin ismi “Bursaklar” olarak yer almaktadır. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından 1993 senesinde 2 cilt olarak yayınlanan 438 numaralı Muhasebei Vilayeti Anadolu Defteri’nde ise iki Busaklar Pursaklar kaydı görülür. Bunlardan birisi o tarihte Çubuk ilçesine bağlı bir köydür. Busaklar isminin defterin iki yerinde kayıtlı olması, köyün yarısının tımar, diğer yarısının ise vakıf arazisi olarak ufalamasından kaynaklanır.

Günümüz Pursaklar ilçesinin eski yerleşim yeri bugün “Eski Köy” ismiyle bilinen yerdir. 1966 senesinde alana gelen toprak kaymasının ardından bölge, devlet tarafından şimdiki Çoraklık mevkiinde yaptırılan evlere taşınmıştır.

Yukarıyada bahsedilen kayıtların dışında Pursaklar ilçesi tarihiyle ilgili olarak büyüklerin anlattığı bazı rivayetler vardır. Bir söylenceye göre, Pursaklar ilçesi Çubuk Ovası’nın kenarında Kavacık Memba Suyu’nın yanında kurulmuş, zamanımızdan 150-200 sene öncesinde harami baskı ve çileyi suratından Eski Köy denilen yere taşınmıştır. 438 No’lu Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri’nde Kavacık isimli bir köyün ismine tesadüfülmesi bu söylencenin doğru olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir.

Bugünkü Pursaklar ilçesinin 20. asrın başlarında 30-40 haneli minik bir köy olduğu, Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı’na çok rakamda askerle katkıda bulunduğu ve bu askerlerin büyük çoğunluğunun şehit olduğu bilinmektedir.

Coğrafi yapısı hafif engebeli olan ilçenin arazisi kıraçtır. İlçe, Esenboğa Havalimanı’na erişimi sağlayan protokol yolunun içinden geçmesi ve Ankara etraf yolunun yakınında olması nedeniyle stratejik bir konumdadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz