Kahramankazan Haberler, Kahramankazan Gündem, Son dakika Kahramankazan.
İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak öğrenilmemektedir. Kazılardan elde edilen yapıtlar, ilçe ve etrafının bir hayli medenilik tarafından mesken alanı olarak kullanıldığını göstermektedir.

İlçe ismini tarihi bir hadiseden alır. Aşinayı gibi, Ankara Savaşı, 1402 tarihinde Çubuk Ovasında Osmanlı hükümdan Yıldırım Beyazıt ve Moğol Türk hükümdarı Timur arasında yapılır. Savaş devam ederken askerlerin gıdaları büyük kazanlar içinde bu bölgede pişirilir. Bu surattan ilçeye Kazan adı verildiği söylenmektedir.

İlçe Türk hakimliğine ilk kere Selçuklular yarıyılında girer. Beylikler yarıyılının kısa süreli hakimliğinin ardından Osmanlı devletinin idaresine girmiş ve Türkleşmiştir.

1961 senesinde bucak merkezi Yazıbeyli Halkavun köyünden ilçeye taşınmıştır. 06.06.1971 tarihinde Belediye teşkilatı kurulmuş ve 4 Temmuz 1987 tarihinde yürürlüğe giren 3392 rakamlı Kanun ile ilçe statüsü kazanmıştır.

İlçede turizme açılabilecek alanlar oldukça fazladır. Karalar köyü Avşar mevkiinde bulunan tarihi yapıtlar bu inancı güçlendirmektedir.

İlçede her sene yaz aylarında Kavun Şenliği tertip edilmektedir.

Uygulamayı Yükle

Ankara Gündem Android&Ios Mobil Uygulaması Yayında!

Sosyal Medyada Biz

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/litespeed/css/fe51681706c54b5ed04cf08175ce24d7.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/erdafikt/...', 121, Array) #1 /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/erdafikt/...') #2 /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://xn--ank...', 'css', true, Array) #3 /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/erdafi in /home/erdafikt/xn--ankaragndem-zhb.com/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121