Etimesgut Haberler, Etimesgut Gündem, Son dakika Etimesgut.
Etimesgut ilçesinin kurulduğu alanın ilk çağlarda evvel Hitit daha sonra da Frig medeniliklerinin topraklan içinde yer alındığı bilimsel bir asıldır. Tarihçi Afif Erzen “İlkçağda Ankara” isimli yapıtında, Ahi Mesud isimli yerde bulunan aslanların Frigya Aslanı olduğunu yazmakta ve ilk çağda bu yörenin isminin Amaksis olduğunu belirtmektedir. Haritacı Kiepert de çizdiği haritalarda, Ankara da Etimesgut ilçesinin bulunduğu bölgeyi Amaksiz olarak anar. Osmanlı haritalarında bu ad Amaksus ve Akmasus olarak geçmiştir.

Etimesgut yöresi, Cumhuriyetin duyurusundan sonra Batı Trakya’dan gelen muhacir Türkler için 1924-25 senelerinde Atatürk’ün emri ile 50 haneli bir köy olarak kurulmuştur. 1928 senesinde iskâna açılarak belde olarak yine yapılandırılmıştır. Ata’nın Etimesgut yöresine özel bir alakası vardı. Buraya haftada birkaç defa gelip at gezintileri yapar, ulusla senelik mahsuller hakkında konuşur hatta tarlalara kadar gidip çiftçilerden bilgi alırdı. Bölgede Atatürk zamanında yaptırılan Sağlık Merkezi, Devlet Sağlık Kurumu, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, hamam, çarşı, memur lojmanı gibi binalar hali hazırda varlığını sürdürmektedir.

Etimesgut, kendisine bağlı 18 köy ile 1968 senesine kadar belde olarak kalmış, aynı sene mahalle olarak yine kurulmuştur. 20 Mayıs 1990 gün ve 20523 rakamlı Resmi Gazetede de yayınlanan 3644 rakamlı Yasayla ilçe statüsü kazanmış, hemen ardından da 19 Ağustos 1990 tarihinde yapılan belediye başkanlığı tercihi ile Belediye teşkilatı kurulmuştur.

İlçedeki kültür varlıklarına misal teşkil eden Atatürk Çeşmesi 1928 senesinden beri ayaktadır. 1925 senesinde Mimar Ahmet Burhanetün tarafından yapılan Gazi Tren İstasyonu ile Atatürk’ün İstanbul’a gidiş ve gelişlerinde uğurlandığı Etimesgut Tren İstasyonu tarihi yapı özellikleriyle dikkat çekicidir. Etimesgut yöresine ismini veren Ahi Mesud, Ahi Elvan gibi Türk büyüklerindendir. Ahi Elvan Hazretlerinin türbesi Elvanköy mahallesinde Elvanköy Camisi avlusundadır.

İlçenin Eryaman bölgesinde bir mesire ve piknik yeri olan Göksu Parkı, tatil günlerinde Ankaralıların dinlenme yeridir. Ayrıca, Atatürk Orman Çiftliği, ilçe sınırlan içinde olup iyi bir dinlenme, piknik ve gezi alanıdır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz