Çubuk Haberler, Çubuk Gündem, Son dakika Çubuk.
Geçmişi çok daha öncekilere giden ilçede Hititlerin yaşadığına dair deliller arasında Aktepe mevkiinde bulunan kale yıkıntısı ve Karadana köyünde bulunan Oyulu Kaya kabri gösterilmektedir. Hititlerden sonra, tarih sırasıyla Frigler, Galatlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular yerleşmişlerdir.

16. asırdan kalan Osmanlı Tahrir Defterlerinde görülen Alaynutlu, Çavundurlu, Eymür, İğdir, Kınık, Peçenek ve Yazır gibi köy adları bu bölgede çok rakamda Türk boyunun yerleştiğini gösterir.

Tarihsel ehemmiyetini 1402 senesinde iki Türk hükümdarı Timur ve Yıldırım Beyazıt arasında yapılan Ankara Savaşından alan ilçe, ilk kere 1902 senesinde ilçe statüsü kazanmıştır. 1910 senesinde bucak olmuş ve 1921 senesinde tekerrür ilçe statüsü kazanarak bugüne kadar ilçe olarak gelmiştir. İlçeye bağlı köylerin çoğu ismini Ankara Savaşına ait vakalardan ya da bu savaşa katılan komutanlardan almıştır.

Karagöl : Çubuk ve Kızılcahamam ilçeleri arasında, Kavak Dağı ve Yıldırım Dağının eteğinde yer alan minik ama çok derin bir krater gölüdür. Çubuk ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alır. Etrafında spor yapma imkânı vardır.

Çubuk II Barajı: İlçeye 4 kilometre uzaklıkta, Alt Çavundur köyü toprakları üzerinde, dar bir boğazda toprak dolgu olarak 1964 senesinde inşa edilmiştir. Natürel hoşluğu ve mesire yerleri ile oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır, ilçenin Esenboğa beldesi sınırlan içinde Melikşah Olimpik Termal Havuz ve Spor Kuruluşları yer alır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz