Gölbaşı Haberler, Gölbaşı Gündem, Son dakika Gölbaşı.
İlçenin Selametli, Tulumtaş, Tulumtaş-Ortaçayır Mevkii, Kızılcaşar-Gökçepınar mevkii, Bacılar köyü, Bezirhane Kültepe mevkii, Bezirhane-Kepenekçi ve İncek-Harmantepe mevkilerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce kazılar yapılmıştır. Bu kazılar neticeyi Gölbaşı ve etrafının M.Ö. 3., 2. ve 1. bin senelerinde Erken Bronz, Hitit, Frig, Tunç Çağı, Roma ve Bizans yarıyıllarında iskan alanı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kayı beylerinin Söğüt ilçesine gitmeden evvelki mesken alanı Gölbaşı ilçesidir. Beynam, Karaoğlan, Karaali ve Oğulbey bu yarıyıldaki mesken alanlarıdır. 1402 senesinde yapılan Ankara savaşında Timur fillerini Gölbaşı yöresindeki ormanlarda gizlemiştir. İlçe Mogan gölü etrafında yer aldığı için Gölbaşı ismini almıştır. Resmi Gazetede yayınlanan 29.11.1983 tarih ve 2963 rakamlı yasayla burada bir ilçe kurulmuştur. 1991 senesinin sonunda da Gölbaşı Belediyesi 07.09.1991 tarih ve 20702 rakamlı kararla Megakent Belediyesi hudutları içine alınmıştır. İlçede 1 belediye teşkilatı ile 47 mahalle ve 7 köy yer almaktadır.

Bağlı bulunduğu şehir gibi ilçe ve yöresi en daha önceki medeniliklerin mesken alanlarından birisidir. Gölbaşı hudutları içinde çok iyi öğrenilmemekle beraber yörenin daha önceki tarihine ışık yakalayabilecek sit alanı ve ören yerleri bulunur. Yapılan kazı ve araştırmalarda bölgede ilk Tunç Çağı, Hitit İmparatorluğu yarıyılı ile Roma-Bizans yarıyıllarına ait buluntulara tesadüfülmüştür. Bunların bir kısmı ilçe hudutları içindedir. Buluntulara genellikle yörede bulunan minik mesken alanlarında tesadüfülmektedir

Bu minik mesken alanları arasında kuzeybatı doğrultusunda Ahlatlıbel ve Taşpınar, güneybatı doğrultusunda Gökçehöyük, güneydoğu doğrultusunda Karaoğlan köyleri ile güney doğrultusunda Selametli beldesi, doğu doğrultusunda ise Yurtbeyi köyü sayılabilir. Bu minik mesken ünitelerinden Selametli, Gökçehöyük ve Bezirhane köylerinde İlk Tunç Çağına ait höyük ve viraneler, Taşpınar köyünde Roma yarıyılı kabirlik ve kolon başları, Karaoğlan köyünde Bizans yarıyılına ait sikkeler ve viraneler, Yurtbeyi ve Karaoğlan köylerinde ise Erken Hıristiyanlık yarıyılına ait kilise yıkıntıları bulunmuştur.

Kent yakınında yer alan ehemmiyetli bir ören yeri ise Tulumtaş mağarasıdır. Bu mağara İncek, Hacılar ve Tulumtaş köyleri arasındaki Karayatat Tepe mevkiinde bulunur. Ankara  ’ya 15 kilometre uzaklıktadır. Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1–1,5 kilometre yüksekliği ise 30-40 m arasındadır. Büyük bir kireç taşı bloğunun kimyevi tepkimelerle erimesi neticeyi oluşan bu mağarada görülmeye değer sarkıt, dikit ve kolonlar bulunmaktadır.

İlçenin natürel varlıkları arasında yer alan ve henüz ziyarete açılmamış olan bu mağara, ilçenin turizmine büyük katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu mağara ve etrafı 1. derece sit alanı bülten edilmiştir.

Gölbaşı ilçesi şehrin mesire, sayfiye, turizm ve sanayi bölgesi gidişatındadır. Mogan parkı ve gölü ile Eymir Gölü, natürel hoşlukları, pak havası ve balık yapımları ile ilçenin turizmine katkı sağlamaktadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz