Nallıhan Haberler, Nallıhan Gündem, Son dakika Nallıhan.
Ankara; Hitit ve Frig medeniliklerinin, Bitinya Krallığı’nın, Pers İmparatorluğu’nun, Makedon Kralı Büyük İskender’in, Roma ve Bizans imparatorluklarının hâkimiyetinde kalmış, Müslüman Arapların İstanbul seferleri sırasında da iki kere Arap istilasına uğramıştır. 1071 senesinde yapılan Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin idaresine giren kent, Haçlı Seferleri sırasında yine Bizanslıların eline geçmiştir. Daha sonra tekerrür Türk hâkimiyetine giren bu topraklar evvel Danışmentliler Beyliği’nin, daha sonra da Anadolu Selçuklu Devleti’nin topraklarına katılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1308 senesinde devrilmesini takiben Candaroğullan Beyliği’nin Ankara idaresine girmiş, Orhan Bey zamanında ise Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. İlçe merkezi, 1599 senesinde vezir Nasuh Paşa’nın burada bir han yaptırmasıyla oluşmuş, ismini de bu handan almıştır. 300 metrekarelik bir alanı kaplayan bu han günümüzde sefil haldedir. İlçede bu han ile aynı tarihlerde yapılan cami ve hamam da bulunmaktadır.

Tarihi İpek Yolu Üzerindeki Hanlar: Nallıhan, Çayırhan ve Uluhan.

Türbeler: Emremsultan köyünde, 13. asırda yaşamış Yunus Emre’nin öğretmeni Taptuk Emre Türbesi, Taptuk Emre’nin kızı Bacım Sultan Türbesi, Taptuk Emrenin müritlerinden olan Ömer Şeyh’in ve Şeyh Cafer Sadık’ın türbeleri, Horasan erlerinden Hasan Dede Türbesi.

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğünce Korunan Alanlar: Nallıhan Davutlar Kuş Cenneti, Hoşebe Mesire Yeri Ardıç Ormanları, Abide Ağaç Kaba Ardıç, Yaban Koyunu Yerleştirme Sahası, Yaban Yaşamı Geliştirme Sahası, Asarlık Tepeler Tabiat Abideyi. Uyuzsuyu Şelalesi ve Soğukkuyu Şelalesi; Bozyaka Göleti, Çamalan Göleti ve Eymir Göleti.

İlçedeki iki ehemmiyetli akarsu Nallıhan ve Aladağ çaylarıdır. İlçenin dağları arasında Andız Dağı 1.420 m, Sarıçalı Dağı 1.740 m, Karakiriş Dağı 1.507 m ve Sündiken dağı sayılabilir. Bu dağlar üzerinde Andız, Bozarmut, Beydili, Çalı, Sarsın ve Kozlu yaylaları yer alır.

İlçe, aynı zamanda iğne oyaları, halı ve kilim, bez dokumacılığı, bindallı işleri ve tel kırma gibi el sanatları alanında da ismini duyurmuştur. Nallıhan’da her sene ağustos ayının son pazar günü “Taptuk Emre’yi Anma Merasimleri” tertip edilmektedir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz