Bala Haberler, Bala Gündem, Son dakika Bala. Ankara’nın güneyinde yer alan ilçe, doğusunda Kırşehir şehrine bağlı Kaman ilçesi ile Kırıkkale şehrine bağlı Karakeçili ilçesi, batısında Haymana ve Gölbaşı ilçeleri, güneyinde Şereflikoçhisar ilçesi ve kuzeyinde Elmadağ ilçesi ile çevrilidir. 1877-1878 yıllan arasında yapılan Osmanlı-Rus savaşında Osmanlı ordularının yenilmesi neticeyi Kafkaslar bölgesi Rusların eline geçer.

Rusya’nın hakimiyetine geçen Kafkas dağlarında yaşayan Türkler bu vaka neticeyi göç etmek zorunda kalırlar. Kafkas bölgesinden Anadolu’ya göç eden Türkler Anadolu’nun yüksek bölgelerini yurt edinmişlerdir. Bir grup Kafkasya muhaciri de şimdi Balâ ismiyle öğrenilen bölgeye gelerek burada Kartal Dağı mevkiine yerleşmişler ve bu mesken yerine Kartaltepe ismini vermişlerdir. Kent, o senelerde Osmanlı Devletinin başında bulunan Abdülhamit Han’a ithaf edilmiş ve ismi Hamidiye olarak değiştirilmiştir. Daha sonra etraftan gelen muhacirlerle popülasyonu artan Hamidiye ilçesi Balâ ismini almıştır. Balâ ilçesi evvelleri merkez konumunda olan Karaali’ye bağlı iken zamanla Karaali ilçesinden alınıp Balâ ilçesine verilmiştir.

Ankara ‘nın en daha önceki ilçelerinden biri olan Balâ, Hasanoğlan ve Elmadağ gibi mesken birimlerine içeriyordu. Balâ etrafındaki en daha önceki mesken yeri evvelleri merkez olan Karaali beldesidir. Bu mesken yeri 600 sene evvel Karaali isminde bir Türk tarafından kurulmuştur. Bu belde yakınlarında, Tomu ismi verilen ve Roma yarıyılından kaldığı sanılan şehir yıkıntıları, ilçeye 25 km uzaklıktadır.

İlçe merkezine ve Ankara’ya 35 km uzaklıkta yer alan ve Orman Bakanlığınca Ulusal Park haline getirilen Beynam Ormanları hem ilçenin hem de şehrin ehemmiyetli mesire yerleri arasındadır. Nebat örtüsü çamdır. Ulusal Park olduğundan içinde piknik masaları ve piknik ocakları yer almaktadır. Ankara’ya yakınlığı ve öteki imkânları ile hafta sonu tatilleri için ideal bir dinlenme alanıdır. İlçe merkezine 40 km, Ankara ‘ya 110 km uzaklıkta yer alan Kesikköprü Barajı ortamında piknik yapılabilmekte, yüzülebilmekte ve filikayla gezinti yapılmaktadır. Baraj gölüne gitmek için ilçe merkezinden geçen devlet yolu kullanılmaktadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz