Yenimahalle Haberler, Yenimahalle Gündem, Son dakika Yenimahalle.
Günümüzde Ankara şehri ile kaynaşmış olan Yenimahalle ilçesinin tarihi 1925 senesine uzanmaktadır. Atatürk Ankara şehrini başşehir olarak seçtikten sonra Yenimahalle’deki çorak toprakları ıslah etmek emeliyle 5 Mayıs 1925 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği’nin esasını atmıştır. 1946-1949 seneleri arasında Ankara Belediye Başkanı olan Ragıp Tüzün de, bu çiftlik karşısındaki boş yamaçları satın alarak dar kazançlı memurlara ev yapmaları için dağıtmış ve böylece Yenimahalle ilçesinin tasarılı bir şekilde kurulmasının yolunu açmıştır. 1 Eylül 1957 tarihinde ilçe merkezi haline gelen bölge, 1984 senesinde yapılan mahalli yönetler tercihleri evvelinde bağımsız belediye haline gelmiştir.

İlçe doğu güzergahında Mira dağı, batı güzergahında Ayaş dağlan, kuzey güzergahında Ova Çayı’nın vadilerle ayırdığı Kızılcahamam dağlarının tepeleri ve güney güzergahında ise Polatlı-Haymana Ovası’nı içeren geniş bir alana sahiptir, ilçe içinde yer alan en büyük akarsu Ankara Çayı’dır.

Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından 1222 senesinde, daha önceki Bağdat ticaret yolunun geçtiği Ankara Çayı üzerinde yaptınlan Akköprü kentin tarihine şahitlik etmektedir. Atatürk tarafından 5 Mayıs 1925 tarihinde satın alınarak kurulan Atatürk Orman Çiftliği bu ilçe içinde yer almaktadır. Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde bu çiftlik arazisinde Ata’nın Selanik kentinde doğduğu evin bir eşi yapılmış ve 19 Mayıs 1981 tarihinde ulusun ziyaretine açılmıştır. Düğün ve bayramlarda yöreye özgü oyunlar oynamak, kına geceleri tertip etmek, gelin alaylarında maniler ve matemler söylemek ilçenin yaşayan ananeleri arasında yer alır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz