Çamlıdere Haberler, Çamlıdere Gündem, Son dakika Çamlıdere. Şehrin kuzeybatısında yer alan ilçe, güneyde Güdül, kuzey ve doğuda Kızılcahamam, batıda Gerede ve beldesi ve Beypazarı ilçeleri ile çevrilidir. 1953 senesine kadar Kızılcahamam ilçesine bağlı bir bucak olarak kalan ilçe, 02.12.1953 tarihinde 6191 rakamlı Yasayla ilçe statüsü kazanmıştır.

İlçenin tarihini anlatan rastgele bir belge yoktur. Yer yer Selçuklu yarıyılın ait izlere tesadüfülen ilçede, Peçenek, Ozmuş, Yahşihan, Dağkuzören gibi köy adları Selçuklu boylarının adlarıdır. Ayrıca, Ankara da ilçenin Peçenek beldesinde Selçuklu yarıyılına ait bir cami yer almaktadır. Bunların dışında ilçede, Bizans yarıyılına ait kabirlere ve mesken yeri enkazlarına da tesadüfülmektedir.

Çamlıdere ilçe merkezinde Hazreti Muhammed’in manevi evladı Ömerül Faruk’un 4. soyundan gelen Şeyh Ali Semerkandi’ye ait türbe yer alır. Türbe, yurdumuzun her bölgesinden gelen yurttaşlarca yoğun bir biçimde ziyaret edilmektedir.

İlçede her sene temmuz ayı içinde “Çamlıdere Aluç Dağı Festivali” tertip edilir. Bu şenlik kapsamında yağlı güreş karşılaşmaları yapılır, müzik şölenleri tertip edilir, Sinsin oyunları oynanır ve sünnet şölenleri düzenlenir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz