Elmadağ Haberler, Elmadağ Gündem, Son dakika Elmadağ.
İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak öğrenilmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen tarih evveli çağlara ait yapıtlar, Elmadağ ve etrafının tarihin bu ilk safhalarında yaşayan medeniliklere yurt olduğunu göstermektedir. Yapılan ön araştırmalara göre, yörede evvel Frig ve Lidya medenilikleri MÖ 547 senesine kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Daha sonra Perslerin eline geçen yöre MÖ 83 senesine kadar farklı kavimlerin mesken merkezi olmuş, bu tarihten sonra da Roma İmparatorluğunun idaresine girmiştir. 1071 senesinde Selçuklu orduları ile Roma İmparatorluğu arasında yapılan Malazgirt Alan Savaşından sonra Anadolu’ya girmeye başlayan Türkler, 1073 senesinden sonra yöreye hâkim olmuşlar ve Anadolu’ya yapılan Haçlı Seferlerine karşı büyük bir cesaretle karşı koymuşlardır.

Hasanoğlan Beldesi : Deniz seviyesinden 1.200 metre yükseklikteki İdris Dağı’nın eteklerinde kurulan ilçenin daha önceki isminin Hasanoğlanı olduğu tarihi dokümanların araştırılmasından anlaşılmıştır.

Lalahan Beldesi : Günümüzden 300 yıl evvelinden bu yana dağınık kesimlerde yayla kumpasında yaşayan insanların Odabaşı köyünde toplanmaları ile bugünkü belde ortaya çıkmıştır. Beldenin kuzeyinden Ankara Kayseri demiryolunun geçmesi ve aynı yerde Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün kurulması neticeyi mesken üniteyi Lalahan’a kaydırılmış, ismi geçen köyde ise 1520 hanelik bir popülasyon kalmıştır. 1986 senesinde Odabaşı Belediyesi olarak kurulan teşkilat da bu farklılık neticeyi ismini Lalahan Belediyesi olarak değiştirmiştir.

Yeşildere Beldesi: Ankara’nın 35 kilometre. doğusunda, Ankara-Samsun karayolundan 7 kilometre içerde, Elmadağ ilçesi ile Hasanoğlan beldesi arasında kurulmuş 2.700 şahıs popülasyonlu bir mesken üniteyidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan belde 1970 senesinde şimdiki bulunduğu yerine taşınmıştır.

İlçenin ekonomik aktiflikleri arasında yer alan halıcılık, el dokuması kilim, heybe ve çanta üretimi, tarihi Selçuklulara kadar uzanan bir kültür birikimini yansıtır. Halıcılık daha çok Tekke, Akçaali köylerinde, kilim, heybe ve el dokuma çantalar ise Akçaali, Çılgınlar, Hasanoğlan ve Kayadibi köylerinde varlığını gözeten kültür zenginliklerindendir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz