Kızılcahamam Haberler, Kızılcahamam Gündem, Son dakika Kızılcahamam. İlk çağlara kadar uzanan uzun tarihi süresince ilçe sırayla Yabanabat, Çorba adlarını, en son olarak da Kızılcahamam adını almıştır. Kuruluş tarihi kesin olarak öğrenilemeyen ilçenin tarihi, Ankara tarihi ile beraber araştırılır. Bölgede bulunan Hitit çağı yapıtları ilçenin milattan evvelki devirlerde kurulduğunu göstermektedir. M.Ö 12. asırda Friglerin, Kirmir Çayı süresince Yabanabat ismini verdikleri kenti kurdukları sanılmaktadır. Bu medeniliğin ardından Lidyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar ve MÖ 333 senesinde de Makedonya Kralı Büyük İskender’in bölgede dominantlık kurduğu bulunan enkazlardan anlaşılmıştır.

Öğrenilen ilk mesken merkezi Demirciören köyü olup Yabanabat ismiyle anılmıştır. 1285 seneyi Salnamesi’nde “Yabanabat” ismiyle anılan mesken alanı bugünkü Kızılcahamam ilçesidir. İlçe 1296 senesinde Ankara Valisi İzzet Paşa tarafından bugünkü Pazar beldesine yerleştirilmiştir. İlçenin Cumhuriyetin duyurusuna kadar geçen müddette “Çorba” ismiyle anıldığı kayıtlardan ve öteki bilgilerden anlaşılmaktadır.1926 senesinde Ankara Valisi Suphi Bey tarafından bugünkü yerine nakledilmiştir. Toprağının kırmızı renkli oluşu ve bölgedeki kaplıcalardan dolayı Kızılcahamam ismi verilmiş olan ilçe günümüze kadar bu isimle anılagelmiştir.

İlçede her sene Soğuksu Ulusal Parkı içinde “Soğuksu Şenliği” tertip edilmektedir. Ekim ve kasım aylarında ise hayvan kesimi ile canlı hayvan satışlarının yapıldığı “Çorak Panayırı” tertip edilmektedir. Kızılcahamam, maden suyu istikametinden zengindir. Kaplıca suları ile de tanınan ilçede Belediye tarafından işletilen büyük ve ufak kaplıca kuruluşları vardır. Kent merkezine 16 km uzaklıkta, Güvem bucağının 2 km batısında Sey Hamamı Kaplıcası yer alır. Bu kaplıcanın şifalı suları; romatizma hastalıktan, eklem ve omurga kireçlenmeleri, dolaşım bozuklukları, lumbago ve siyatik gibi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Ankara şehri içinde en yoğun orman örtüsüne sahip olan ilçedir. İlçe içinde yer alan Soğuksu Parkı, yoğun bir popülasyon banndıran Ankara için akciğer vazifeyi üstlenmektedir.

İlçe sahip olduğu bu özellikleri ile hem Ankara’dan hem de ortam yörelerden gelen insanların dinlendiği, güzelce müddet geçirdiği ender mesire yerlerinden biridir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz