Keçiören Haberler, Keçiören Gündem, Son dakika Keçiören.
Ankara’nın merkez konumundaki ilçelerinden biridir. 1356 senesinde Orhan Gazi zamanında Osmanlı Beyliğinin eline geçmiştir. 1402 senesinde Timur orduları ile Yıldırım Beyazıt orduları Çubuk Ovasında karşılaştığı zaman, Yıldırım Beyazıt Keçiören ilçesinde yer alan Kalaba mahallesini ordu karargâhı olarak kullanmıştır. Kurtuluş Savaşının kazanılmasının ardından Ankara ülkenin başşehri olur. Bu hadise süratli bir popülasyon çoğalışına neden olur ve bu çoğalıştan Keçiören de kısmetini alır. Şehir merkezine otobüs seferleri başlatılınca, ilçenin bağ ve bahçe konutlarında yaz kış oturmak olası hale gelmiştir. 1950 senesinden sonra bu yeşil ve şirin sayfiye kenti görünümü kaybolmuştur. Keçiören, Altındağ ‘a bağlı bir mahalle iken 1983 senesinde ilçe olmuştur.

Keçiören, Ankara’nın metropol ilçelerinden biridir. Popülasyon olarak Ankara’nın ikinci, Türkiye’nin üçüncü büyük ilçesidir.
İlçede Türkiye ve dünyanın en büyük meteoroloji istasyonlarından birisi yer alır. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşına hazırlandığı ve karargâh olarak kullandığı Daha Önceki Ankara Tarım Mektebi de bu ilçe hudutları içinde müze olarak korunmaktadır. İstiklal Savaşı sırasında Genel Kurmay Başkanlığı binası olarak kullanılan bu tarihi yapı, günümüzde en modem alet ve makinelerle donatılmış 1100’den fazla muhtelif büyüklükteki istasyonlarla hizmet vermektedir. Bu tarihi binada, Atatürk’ün kaldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın harp tasarılarını hazırladığı odaya “Atatürk Odası” ismi verilerek müze haline getirilmiştir. Bu odada bulunan soba, masa ve perdeler Atatürk zamanından kalmıştır. Ayrıca, meteorolojik bedellerin ölçümünde kullanılan bir hayli daha önceki alet ve aygıtın sergilendiği Meteoroloji Müzesi açılmıştır. İş adamı Vehbi Koç’un Keçiören ilçesindeki bağ konutu yenilenmiş ve 1944 senesinde Vehbi Koç Müzesi ve Ankara Araştırmaları Merkezi VEKAM ismiyle hizmete açılmıştır. Bu merkez Vehbi Koç ve Ankara ile alakalı her türlü kitap, belge ve resim, film ve öbür arşivleri bünyesinde toplamakta ve tahlilcilerle ulusun hizmetine sunmaktadır.

Daha evvel Altındağ ilçesine bağlı bir mahalle iken, 29 Kasım 1983 tarihinde kabul edilen Altı ilçe Kurulması ve Ankara Şehri Merkez İlçesinin Kaldırılması Hakkında Kanun ile ilçe olan Keçiören’in popülasyonu 1 milyona yanaşmıştır. Çubuk çayının iki kısma ayırdığı ilçenin 47 semti ve 12 mahalleyi bulunmaktadır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı hazırlıkları sırasında karargâh olarak kullandığı Ziraat Okulu binası, bugün Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü olarak kullanılmaktadır. Atatürk’ün kullandığı oda ise koruma altına alınmıştır. O yarıyılın eşyaları sergilenmektedir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz