Ayaş Haberleri, Ayaş Güncel Haberler, Gündem. Günümüzde ilçe merkezi konumunda olan Ayaş’ın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu öğrenilmemektedir. Bazı tarihçi ve tahlilciler, İstanbul-Ankara yolu üzerinde bulunan daha önceki piskoposluk merkezlerinden Mnizos’ u bugünkü Ayaş ilçesinde aramışlardır. Bu fikri korunan Teurrefort, Kiepert ve Perrot gibi tahlilciler, bu görüşün delili olarak Ayaş ilçesinin bir hayli binasında kullanılmış olan daha önceki büyük taşları göstermişlerdir. Tarihçilere göre Mnizos, bugünkü Ayaş ilçesidir. Tarihi Mnizos kentinin Bizanslılar yarıyılında, hem şifalı su kaynaklarına sahip olan hem de korunması daha kolay olan Karakaya mevkiine doğru dağıldığı sanılmaktadır. Ayaş bölgesine gelen Türklerin Oğuz boylarına ait oldukları münakaşa götürmez bir asıldır.

İlçenin köylerinden olan Bayat, Afşar, Peçenek, Karkın gibi mesken üniteleri isimlerini, tarihin bir diliminde ana yurttan kopup buraya yerleşen Oğuz boylarından almışlardır. Kente , Ayaş isminin Türkler tarafından verildiği öğrenilmektedir. Ayaş sözcüğü günümüzde ülkemizin Toroslar bölgesinde yaşayan Türkmen oymaklarından birinin ismi olarak kullanılan Türkçe bir kelimedir.

Bölgeye gelen Oğuz Türkleri başlangıçta ilçenin Karakaya kesimine yerleşmişlerdir. Daha sonraları ise Ankara nın Ayaş çayına doğru ilerleyerek, bu çay ortamında Kırkevler, Karakaya Kaplıcası, Killik, Bünyamin ve Daha Önceki Camii gibi daha önceki yapıtları yapmışlardır. İlçe merkezinde yer alan Karakaya Kaplıcası ile 23 km batısındaki Ayaş İçmeleri mineralli ve radyoaktifli suları ile ehemmiyetli bir sağlık merkezi ve bir zenginlik kaynağıdır. İçme sulan mide, karaciğer ve bağırsak miskinliklerini giderir, safra kesesi, böbrek taş ve kumlarını döker, bağırsakları solucanlardan pakler.

Karadere, Ova, Arıklar ve Kirazdibi bağları ile Ayaş içme ve kaplıcaları, ilçenin tabiat varlıklarını oluştururlar. İlçede her sene temmuz ayının ilk haftası “Dut Şenliği” tertip edilmektedir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz