Ankara Haberleri, Ankara Gündemi, Ankara Son Dakika Haberleri. Ankara, güzel Türkiyemizin başkentidir. Kapital olmasının yanı sıra, Türkiyenin merkezi olan İstanbul’dan sonra ülkemizin en büyük ikinci modern şehridir. Ülkenin kuzeybatısında yer alan şehrin 2005 nüfusu 4.319.167 (ilde 5.153.000) ve ortalama yüksekliği 850 metre (2.800 ft). Eskiden Anakara olarak biliniyordu. Hititler ona Ankuvash adını verdiler; Ve Galatlar ve Romalılar ona Ancyra dediler. Klasik, Helenistik ve Bizans dönemlerinde Ἄγκυρα Ánkyra olarak biliniyordu. Ankara’nın merkezi aynı zamanda Ankara ilinin de başkentidir.

İç Anadolu’da bulunan Ankara, önemli bir ticaret ve sanayi şehridir. Burası, tüm yabancı büyükelçiliklerin bulunduğu Türk hükümetinin karargahıdır. Stratejik olarak Türkiye’nin karayolu ve demiryolu ağının ortasında yer alan bu bölge, önemli bir ticaret merkezidir ve çevredeki tarım bölgesi için bir pazarlama merkezi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden bazılarının ve Türk-ABD ortak girişimi TAI Aerospace Industries Incorporated gibi önemli savunma sanayilerinin merkezleri Ankara’dadır. Şehir, uzun tüylü tiftik keçileri ve değerli yünü (tiftik), eşsiz bir kedi cinsi (angora kedisi), beyaz tavşanları ve değerli yünü (angora yünü), armut, bal ve yerel hindistancevizi ile ünlüdür.

Ankara, Sakarya (Sangarius) Nehri’nin bir kolu olan Inguri-Su Nehri’nin sol kıyısında, ovadan 500 metre yükseklikte sarp kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Şehir 39°52’30″K, 32°52″D (39.875°K, 32.8333°D) ve Karadeniz’in yaklaşık 125 mil (200 km) güneyinde yer almaktadır. Şehir, Karadeniz’in en kurak yerlerinden biridir: Bozkır bitki örtüsü ile çevrili Türkiye ile kurak ve özelliksiz ve çok sayıda Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı arkeolojik sit alanı ile çevrili, soğuk, karlı ve yağışlı sert, kurak bir karasal iklime sahiptir. Kışlar kuru ve soğuk, yazlar  sıcak ve  baharlar sonbaharlar serin geçer.

Ankara Gündem

Kime sorarsanız Avrupa ya da Asya’nın bir parçası olan Türkiye, Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu dönemden Osmanlı İmparatorluğu’na ve modern durumuna kadar uzanan derin ve zengin bir tarihe sahip bir ülkedir. Pek çok insan için bu tarih, en büyük ve en ünlü şehri olan İstanbul’un (eski adıyla Konstantinopolis) etrafında döner. Ancak, Türkiye’nin en büyük şehri olmasına rağmen, İstanbul ülkenin başkenti değildir. Bu onur, eskiden Anakara olarak bilinen ikinci büyük şehir Ankara‘ya aittir. Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan Ankara’nın nasıl Türkiye’nin modern başkenti haline geldiği, Türkiye’nin çeşitli enkarnasyonlarına giren bir hikaye. Hadi daha yakından bakalım.

Ankara ya da Anakara, hangi tarihi metinleri okursanız okuyun, antik Hititler zamanına kadar önemli bir ticaret merkeziydi. Şehri çevreleyen antik tarihin çoğu, işgaliyle ilgilidir. Örneğin MÖ 333’te Büyük İskender tarafından fethedildi ve MÖ 3. yüzyılda Galatlar’ın başkenti olacaktı. Bunlar, ona Ankara Gündem adını veren bir Kelt grubuydu ya da denizci bir halk için uygun bir çapaydı.

Daha sonra Augustus döneminde Roma İmparatorluğu’na eklenecek ve Roma egemenliği altında hızla gelişecektir. Augustus döneminde Ankara, bölge için çok önemli bir ticaret, sanat ve kültür merkezi haline geldi. Bu, Roma İmparatorluğu bölündüğünde ve Ankara Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olduğunda gelişmeye devam edecekti. Bugün Ankara’ya giderseniz, Roma tarihinden birkaç yapıyı hala görebilirsiniz.

Bizans döneminin sonraki günleri ve sonrasında Ankara’nın tarihi, kontrolü ele geçirmeye çalışan farklı Türk grupları arasındaki çekişme ve çekişmelerle belirlendi. Bu durum, 1354 yılında şehrin Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci padişahı Orhan tarafından fethedilmesiyle değişmeye başlayacaktı. Timur tarafından kısa bir süre işgal edildikten sonra Ankara, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmaya geri dönecekti. Osmanlı yönetimi altında Ankara, Roma yönetimi altında gördüğü refahın çoğunu yaşadı. Stratejik konumu ve tanınmış ticaret yollarına olan yakınlığı popüler bir varış noktasıdır.

Ankara Son Dakika

Ankara için bir sonraki fasıl ve nihayetinde başkent olmasına zemin hazırlayacak olan I. Dünya Savaşı idi. Kaybeden tarafın bir parçası olarak, Avrupa ülkeleri Osmanlı İmparatorluğu’ndan toprak kapmak için mücadele ediyorlardı. Muhalefet olarak, daha fazla Avrupa işgaline direnmenin yanı sıra monarşinin son izlerinden kurtulmak isteyen Türk Milliyetçi lideri Mustafa Kemal Atatürk vardı.

Ankara, Atatürk’ün 1919’daki operasyonlarının merkezi olacaktı ve stratejik konumu onun gündemi için faydalı olacaktı. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla Ankara Son Dakika itibarı azaldı. Ancak Atatürk, özgür ve bağımsız bir Türkiye yaratmayı başardıktan sonra, başkentin ne olması gerektiği konusunda biraz sorun yaşadı. Doğal olarak, İstanbul bir başkent için bariz bir seçim gibi görünüyordu. Ancak, kopmaya çalıştığı eski monarşi ile anında karşılaştırmalar yapacağına dair bir endişe vardı.

Ankara, yeni bir başkent olarak birçok amacı yerine getirdi. Birincisi, yeni Türkiye’yi dünyaya göstermek için gelenekten anlık bir kopuştu. İkincisi, hala o arzu edilen konuma sahipti. Üçüncüsü, artık sessiz olan Ankara’yı büyük bir şehre dönüştürmek, Atatürk’ün hayata geçirmek istediği modernleşme reformlarının harika bir örneği olacaktır. Türkiye’nin başkenti 1923’te İstanbul’dan Ankara’ya geçecekti.

Ankara Haber

Sermaye takası, Ankara’da neredeyse bir gecede, şehir planlamacılarının açıklamayı umduklarının ötesinde büyük bir nüfus artışına neden olacaktı. Günümüzde Ankara’nın nüfusu yaklaşık 5,5 milyondur ve hızla artmaktadır. Şehirdeki ana işletmeler büyük ölçüde devlet/idari olmakla birlikte, aynı zamanda İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci sanayi şehridir. Şehirdeki havacılık endüstrisi ve askeri üs de ekonomik büyümede bir sıçramaya yol açtı.

Ankara’yı ziyaret edenler için burası aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli tarihi hakkında bilgi edinmek için Ankara Haber harika bir yer. Osmanlı döneminden kalma birkaç bina, hem Hitit hem de Roma dönemlerine ait koleksiyonlarla müze olarak hizmet verecek şekilde yenilenmiştir. Ankara aynı zamanda, ülkenin kurucusunun kişisel eşyalarını sergileyen bir müzeye sahip olan Atatürk Anıt Mezarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz