Sincan Haberler, Sincan Gündem, Son dakika Sincan.
Kentte ilk mesken merkezinin ne zaman kurulduğu kesin olarak öğrenilmemektedir. Ancak, 17. asır arşiv kayıtlarında Sincan’ın bir köy olarak ismine tesadüfülmektedir. Yörede 31.12.1982 tarihinde ilk tren istasyonu kurulmuştur. Cumhuriyetin ilk senelerinde 28 konuttan ibaret minik bir mesken üniteyi olan yöre, 1956 senesine kadar Etimesgut ilçesine bağlı bir köy olarak kalmıştır. 1956 senesinde yörede Belediye teşkilatı kurulur. Bir sene sonra Yenimahalle ilçe olarak yine teşkilatlanınca Etimesgut ilçesinden bölmüş ve Yenimahalle ilçesine bağlı bir belde haline gelmiştir.

Yenikent Beldesi: Beldede Zir Vadisi bulunmaktadır. Bir zamanlar 1000 haneden oluşan, çarşısı, camisi, hamamı olan Büyük İstanoz ilçesi, uyumunu sof işleyerek sağlamaktaydı. Günümüzde uyumunu kısmen tarım ve sebzecilik ile sağlayan bir mesken bölgesidir. Yenikent kavun ve karpuzuyla şöhretlidir.

Temelli Beldesi: Ankara Eskişehir yolunun 45. kmsinde yer alan minik bir beldedir. 1925 senesinde Bulgaristan ve Romanya’dan gelen muhacirleri için Atatürk tarafından seçilmiş bir mesken alanı olup Cumhuriyet yarıyılında kurulan ilk tasarılı köydür. Polatlı ilçesinin ilk kuruluşundaki İki nahiyeden biri olan Samutlu Temelli Nahiye Müdürlüğü 1928 senesinin Temmuz ayında kurulmuştur.

Lale Şenliği : Sincan ilçesi, 1938 senesinde 30 hanelik bir köydü. Bu mesken yerine Atatürk’ün emri ile Romanya’nın Köseabdi bölgesinden Türkiye’ye göç eden 100 hanelik muhacir grubu yerleştirilir. Bu bireyler kazançken birlikteleri lale soğanlarını da getirirler. Bu tarihten itibaren de lale bu yörenin sembolü haline kazanç. Bu kültür nebatı için ilk kere 1971 senesinde bir şenlik tertip edilir ve bu şenlik, daha sonraki senelerde de devam ederek anane haline alır. Lale Şenliği büyük bir katılımla yapılır. Şenlik programı içinde muhtelif kültürel aktiflikler, konserler, sergiler, tiyatrolar, sevgi yürüyüşleri, müsabakalar ve tanıtım programları yapılır. Lale nebatı nisan ayında çiçek açar, ancak hava muhalefeti sebebiyle Lale Şenliği haziran ayı içinde yapılır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz