Güdül Haberler, Güdül Gündem, Son dakika Güdül.
Ankara’nın 89 kilometre kuzeybatısında yer alan ilçe Beypazarı ve Ayaş ilçelerine komşudur. Tarihi MÖ 3.000-3.500 senelerine kadar gider. İlçe’nin kuzeyinden akan Kirmir Çayı vadisindeki mağaralarda yapılan analizler bu bölgede Hitit medeniliğinin var olduğunu göstermiştir. Kirmir Çayı ve etrafı Hitit devletinin devrilmesinden sonra merkezi İzmit olan Bitinya Kraliyetinin topraklarına katılmıştır.

Kirmir Çayı kenarında yer alan İnözü mevkiindeki mağaralar araştırıldığında Hristiyanlığın bariz işaretlerine tesadüfülür. Güdül ve çevresindeki bağlarda ve köylerde çıkan taşlardan, çanaklardan, hayvan biçimlerinden ve toprak küplerden bu bölgenin Bizans İmparatorluğu yarıyılında da mesken alanı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

1071 senesinde yapılan Malazgirt Savaşı neticeyi Anadolu toprakları Selçuklu Türklerine açılınca Güdül ve etrafı da Anadolu Selçuklu devletinin yönetine geçmiştir. İlçe bu devletin hükümdarlarından Mesut’un eniştesi ve Ankara Dikteyi valisi Şahabüddevlet Güdül Bey tarafından kurulmuş olup takribî 850 senelik bir tarihi geçmişi vardır.

Kirmir Çayı vadisinin İnözü mevkiinde kayalara oyulmuş mağaralar, Samutbaba Türbesi ile Tekke mevkiindeki Kasım Baba Türbesi ilçenin turist çekim merkezlerini oluşturur.

Güdül ‘de son senelerde bağcılık ehemmiyet kazanmış, özellikle Karacaören, Yeşilöz, Adalıkuzu köyleri yetiştirdikleri sofralık üzümleriyle ön tasarıya çıkmıştır. Bunun yanı gizeme kiraz, domates, havuç imali yapılmakta ve Kiraz Şenliği tertip edilmektedir.

İlçenin kuzeyinden akan Kirmir Çayı yeşillikleriyle ilçeye hoş bir görünüm kazandırır. Ayrıca, Sorgun köyü etrafındaki orman alanı ve bu alan içindeki gölet de ilçenin natürel zenginlikleri arasındadır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz