Ak Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan 6’Lı Masanın Açıkladığı Anayasa Taslağına Ilişkin Açıklama

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan 6'lı masanın açıkladığı Anayasa taslağına ilişkin açıklama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığı Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Buluşması tertip etti. Buluşmaya AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Ankara Şehir Başkanı Hakan Han Özcan, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve partililer katıldı. AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş partililere yaptığı konuşmada 6’lı masaya ait açıklamalarda bulundu. 6’lı masanın ortak bir fikri olmamasını dile getiren Kurtulmuş, “Bu halk veraset sahibi yapılan hizmetleri görüyor, peki karşı taraf ne yapıyor? Adayınız kim diyoruz, aday telaffuz edemiyorlar. Zira bir aday azıcık öne çıksa değişikleri hemen onu geriye sürüklemek için çaba ediyorlar. Kimi aday çıkarırlar, bizi ilgilendirmez kaç tane çıkardıkları da bizi ilgilendirmez ancak biz karşımızda rakiplerimizin ortak bir fikirle hareket etmesini isteriz. Hep şunu söyledik mesele; aday bulamamak değil, ortak bir fikir çevresinde bir araya gelememeleridir. Tekerrür söylüyorum, terörle gayrette bu 6’lı masanın tavrı nedir, bilen var mı? Ekonomi siyasetinde ne yapacakları belirli mi? Türkiye’nin dış siyasetinde, misalin Rusya-Ukrayna savaşında ne yapacakları belirli mi? Mavi Vatan mevzusunda Akdeniz’de Türkiye’nin Libya ile ilişkileri mevzusunda ne kanıya sahipler? İşte bir tanesi Libya teskeresine ‘evet’ dedi, öbürü ‘hayır’ dedi. Siz nasıl ortak aday etrafına bir araya geleceksiniz? PKK’ya PYD’ye karşı hudut ötesi harekâtlara karşı tavrınız nedir? Çok yüksek sesle de söyleyemiyorlar, zira hepsi öğreniyor ki HDP’nin izni olmadan çıkaracakları adayın yarışa ortak olması olası değil” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, 6’lı masanın açıkladığı Tüzük krokisine ait şu ifadeleri kullandı:

“Aylardır kuvvetlendirilirmiş parlamenter sistem demiyor musunuz, parlamenter sistem ile başkanlık sistemi arasında en ehemmiyetli fark başkanın halkoyu ile seçilmesidir. Hem de yaptığınız yeni tüzük çalışmasında başkanın halkoyu ile seçileceğini söylüyorsunuz. İyi de bu getirdiğiniz sisteme parlamenter sistem değil, en iyi olasılıkla yarı başkanlık sistemi derler. Evvel ne getirdiğinize iyi çalışın. Madem hak ve hürlüklerden bahsediyordunuz ve kanun öneriyi yapmayı düşünüyordunuz, başörtüsü için hak ve serbestlik maddesi yazsaydınız ya. Bu halk tüzük farklılığını yapmıştır. Bu tüzük farklılığı ile cumhurbaşkanı idare sistemine geçilmiştir. Bu sisteme bir şahıs istedi diye değil, bir parti istedi diye değil, bir hayli nedenin neticeyi bizzat halk tarafından değiştirilmiştir. Şimdi biz bunlara hangi programla halkın karşısına çıkacaksınız, diyorduk, sonunda bir kroki getirmişler. En iyimser olasılıkla ulusun karşısına getirdiğiniz bu tüzük öneriyi, şayet tüzüğü yapacak çoğunluk alırsanız, şayet tüzüğü halka götürecek bir çoğunluk alırsanız; ya Meclis’te ya da ulusun halkoylamasını ile önümüzdeki tercihlerden sonra anayasallaşması gerekli değil mi? Tam bunları yapacak eforunuz olsa dahi bu 2028’deri evvel yapılabilecek bir şey değildir. O zaman bu halk sormaz mı 2023’te ulusa ne vadediyorsunuz ve hangi programla geliyorsunuz. Bu çalışmalar hipotezle ortaya konulmuş şeyler. Görüşlerine saygı dinleriz ancak bu halk somut bir programla karşılarına çıkılmasını bekler. 6 artılı masa öyle görünüyor ki bu tercihe çok fazla ümit bağlamıyorlar.”

Buluşmada konuşan Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ise Altındağ Devlet Sağlık Kurumunun yapılmayacağı iddialarına ait “Sağlık Bakanımız ile görüştük, Cumhurbaşkanımızın 31 Mart tercihinden evvel söz vermiş olduğu Karapürçek bölgesine yapacağımız Altındağ Devlet Sağlık Kurumunun ihalesi yapılıyor 30 Aralık’ta, şimdiden hayırlı olsun. Bunu lütfen duyuralım, zira muhalefet bunu ‘iptal oldu’ kara propagandası yapıyor. Ama bunun doğru olmadığını hep beraber göreceğiz” biçiminde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ak Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan 6’Lı Masanın Açıkladığı Anayasa Taslağına Ilişkin Açıklama

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz