Balalı Vatandaşın Davası 58 Yıl Sürdü

Balalı vatandaşın davası 58 yıl sürdü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Davanın taraflarından İhsan Koçak, 58 senelik suçlama sürecini anlattı.

Davanın, memleketi olan Bala’nın Süleymanlı köyünün Kabayazı mevkisindeki bir arazinin tapusunun ailesi ismine patentine, Hazine, köy tüzel şahsiyeti ve 7 köylü tarafından itiraz sebebiyle 1963’te açıldığını bildiren Koçak, davada ilk kararın 1981’de çıktığını ancak bu kararın 1993’te Yargıtayca bozulduğunu ifade etti.

Bozma sonrasında yine başlanan suçlamada 2013’te davanın Gölbaşı Kadastro Duruşmasına nakledildiğini bildiren Koçak, “2021’e kadar muhtelif bulgular yapıldı, bilirkişiler dinlendi. Yargıtayın bozma kararı üzerine yapılan bitirme bulguları neticesinde davada 2021’de bizim lehimize karar verildi.” dedi.

Koçak, sık sık egemen değişmesi, yazışmaların çok uzun sürmesi, ilk açıldığı tarihte davaya taraf olanların servetçilerinin yerinin tespitinin güçlüğü gibi sebeplerle suçlamanın çok uzun sürdüğünü ifade etti.

Suçlama safhasında, dosyadaki anlaşmazlığı öğrenebilecek 1940’larda yaşamış şahısların arandığını ancak bu şahısların yaşamda olmadıklarının anlaşıldığını dile getiren Koçak, bu nedenle tekerrür tekerrür bulgular yapılmak gidişatında kalındığını kaydoldu.
Koçak, avukatların da zaman zaman mevcut gidişatın devamından fayda görülmesi sebebiyle davayı uzatmak için çabalarının olduğunu belirtti.

Davanın başlangıcında mal sahipleri olarak babası, amcası ve halasının, şikayetçiler olarak da 7 şahısla Hazine ve köy tüzel şahsiyetinin bulunduğunu aktaran Koçak, suçlama süresince can veren şahısların servetçileriyle beraber gelinen safhada davaya taraf olanların rakamının 100’ü aştığını bildirdi.

İhsan Koçak, suçlama süresince dosyaya 18-19 kadar dominantın baktığını, kendilerinin 8 avukat değiştirdiğini ve giderler için iki arsa sattığını bildirdi.
Kendisi daha çok ufakken babasının ölüm ettiğini, bu sebeple davayla evvel dedesinin, ardından kendisinin ilgilendiğini anlatan Koçak, “Dedem ölüm etti, ben de 68 yaşıma girdim. 58 yıldır bu davanın peşindeyiz. Parasal manevi çok yıprandık.” dedi.

Davanın yükünü çocuklarına vazgeçmemek için takip ettiğini dile getiren Koçak, şunları söyledi:

“Allah da işimizi rast getirdi, hakkaniyetle karar verildi. Annemin, amcamın ve 110 yaşında can veren halamın vasiyeti ‘Adalet yolundan ufalamayın, hukuka inanın’dı. Tamamen hukuka istinaden adaletin er geç tecelli edeceğine inandık. Çok şükür adalet yerini buldu. Ama geciken adalet de adalet değil. Bu kanıdayım. Gerçekten insanın ömrünü alıyor. Herkes uğraşamaz.”

Anadolu Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Balalı Vatandaşın Davası 58 Yıl Sürdü

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz