Milli Mücadelenin izleri bu müzede

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk ve arkadaşlarının 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldikten sonra bir süre karargah olarak kullandığı Keçiören Meteoroloji’deki Çoban Mektebi müze olarak hizmet veriyor. Eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un katılımıyla üç hafta önce müze olarak hizmete açılan “Tarihi Çoban Mektebi” ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan Ankara Ziraat Mektebi binası, artık Millî Mücadele ve Atatürk Müzesi olarak hizmet veriyor. Tapu kayıtlarında “Tarihi Çoban Mektebi” olarak geçen bina, 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillendi. Başlangıçta Ankara Numune Tarlası ve Çoban Mektebi olarak bilinen yapı, daha sonra Ziraat Mektebi olarak adlandırıldı. Bina, sadece yapılış amacı açısından değil, aynı zamanda Millî Mücadele’deki rolü ve tarihi önemi açısından da büyük bir değere sahip.

Ankara Ziraat Mektebi, Millî Mücadele’nin Ankara’daki ilk karargâhı olarak hizmet verdi. Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye üyeleri, Sivas Kongresi’nden sonra 27 Aralık 1919’da Ankara’ya Çoban Mektebi olarak bilinen binada Milli Mücadele’nin stratejilerini belirledi. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları dört ay kaldıklarıa binada Anadolu Ajansı’nı kurdu.

Ankara Ziraat Mektebi binası, tarih boyunca birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. II. Abdulhamit döneminde açılan bir ziraat mektebi olarak başlayan bu bina, zaman içinde çeşitli dönemlerde farklı amaçlarla kullanıldı. Özellikle Millî Mücadele döneminde bina ulusal bağımsızlık hareketinin merkezi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Milli Mücadele dönemi, sadece erkeklerin değil, kadınların da aktif katılımıyla şekillendi. Bu dönemde kadınlar, sadece evlerinde bekleyen değil, vatanları için mücadele eden güçlü bireyler olarak yer aldılar. Müzenin her köşesinde dokuyan, işleyen, mücadele eden Türk kadınının izleri yansıtılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Mücadelenin izleri bu müzede

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz