Toplu taşımada devrim! Sürücüsüz otobüsler yollara çıkıyor! Duraklara girip yolcu alıyor, rotasından şaşmıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıldan bu yana MINGA projesi üzerinde çalışan uzmanlar Münih de otomatikleştirilmiş yerel taşımacılığı öngören proje kapsamında elektrikli şehir içi otobüsleri otomatikleştirerek gerçek bir hat üzerinde test ediyor.

Proje kapsamında otomatik ve tamamen elektrikli olan MAN Lion’s City E destek sağlarken 2025 yılında Münih’te 178 numaralı güzergahta pilot sürüşlere başlanması planlanıyor. Test sürüşlerini tamamlanmasının ardından elektrikli otobüsün otonom sürüş teknolojileri gelişirken son derece gelişmiş sensörlere sahip otomatik sürüş sistemi ile donatılması planlanıyor.

MANMünih de toplu taşıma operatörü MVG ve Stuttgart Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği çalışma doğrultusunda aracın teknik denetimi ve erişilebilirliği üzerinde de Konsept çalışmalar gerçekleştiriyor. Uzmanlar otobüslerin Otobüs duraklarına bağımsız olarak yüksek hassasiyetli yaklaşmasını sağlarken Haziran 2022’de Aldenhoven Test Merkezi’nde @CITY sonuçları olağanüstü bir başarıya imza attı.

Üzerinde çalışılan proje doğrultusunda otomatik araçlarla akıllı bir ulaşım sistemi deneyimleniyor. İlkbahar itibarıyla Berlin şehir merkezinde otomatik olarak harekete geçmesi planlanan otobüslerin şu anda halka açık olmayan alanlarda test sürüşlerine devam ediliyor. Şirketin hedefi ise 2030 yılından itibaren tam otomatik bir aracı piyasaya sürmek oldu. 2025 yılında bütün test aşamalarını başarıyla geçmesi durumunda araçların müşterilerle saha denemelerine başlaması planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplu taşımada devrim! Sürücüsüz otobüsler yollara çıkıyor! Duraklara girip yolcu alıyor, rotasından şaşmıyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz