Lise Öğrencisi Gamze Açar’ın Öldürülmesine Ilişkin Davada Gerekçeli Karar Açıklandı

Lise öğrencisi Gamze Açar'ın öldürülmesine ilişkin davada gerekçeli karar açıklandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başşehirde lise talebesi Gamze Açar’ın 17 iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’nci katından düşerek can vermesiyle alakalı 5 maznunun suçlandığı davada maznunlar Rıza Doğan ile Mustafa Emre Demiral’a verilen ağırlaştırılmış müebbet mapus ile 3 maznuna verilen salıverilme kararının bahanesi açıklandı. 

Kararda, Adli Tıp Müesseseyi raporları, vaka yeri tahlil zabıtları ile şahit ve maznun beyanları yönünde maznun Rıza Doğan’ın, cinsel istismarda bulunduğu Gamze Açar, sabah odadan kaçmak isteyince, şikayetçi olmaması için balkondan atarak öldürdüğü ve odada bulunan maznun Mustafa Emre Demiral’ın ise ona dayanak ettiği belirtildi.

Sanıkların ‘intihar etti’ güzergahındaki korunmalarının kabahatten kurtulmaya müteveccih olduğu, 1 metre 65 santimetre boyundaki Açar’ın, parmak izinin tespit edilmediği, balkon parmaklıklarına değmeden kendisini alta atmasının muhtemel olmadığına dikkat çekildi.

Duruşma mazeretli kararında, maznun Rıza Doğan’ın, internet sitesine verdiği iş duyurusunda kendisini işveren olarak tanıttığı, irtibata geçen Gamze Açar’ı Ankara’ya çağırdığı, sonra da Keçiören ilçesinden otomobiliyle alarak Kızılcahamam’daki otele getirdiği belirtildi.

Maznunun iletilerinde Açar’a, ‘esrar kapsa misin kapsasan alalım’ biçiminde öneride bulunduğu Açar’ın ise bu öneriyi yalanladığı belirtildi. Vakanın yaşandığı odanın dağınık durumda olduğu, televizyonun sol tarafta darbe izi olduğu, tabanda ufalamış kırık porselen tabak ve kırık sırça kadeh parçalarının olmasının itiş kakış yaşandığını ortaya koyduğu belirtilen kararda, itiş kakış sırasında şahit ifadelerinde yer aldığı üzere maktulün 4-5 defa dayanak için haykırdığı belirtildi.

Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması 10 Ekim tarihinde hakikatleştirilmişti. Duruşma, tutuklu maznunlardan Rıza Doğan’a ‘isteyerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, ‘kaliteli cinsel istismardan 17 sene, ‘bireyi hürriyetinden yoksun kılma’ kabahatinden ise 9 sene mapus cezası verdi. Maznun Mustafa Emre Demiral ise ‘isteyerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, ‘bireyi hürriyetinden yoksun kılma’ kabahatinden 9 sene mapus cezasına çarptırıldı. Tutuksuz maznunlar Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen ise tüm yargılamalardan salıverilme etti.

Maznunun, maktulün intihar ettiği güzergahındaki korunmasının kabahatten kurtulmaya müteveccih olduğu belirtilerek, Açar’ın 1 metre 65 santimetre boyu olduğu, balkon demirlerinin ise yerden yüksekliğinin 1 metre 8 santimetre olduğu belirtildi.

Açar’ın demir parmaklıklar üzerinde parmak izinin bulunamadığı aktarılan kararda, “Maktulün rastgele bir eşyadan dayanak almadan ve balkon parmaklıklarına değmeden kendisini alta atmasının muhtemel olmadığı anlaşılırken, maktulün maruz kaldığı cinsel hamle sonrası bulunduğu yerden kurtulmak için odadan çıkmak istemesi ve haykırması üzerine maznun tarafından kendisinin şikayet edilmesini önlemek, işlediği kabahatin ortaya çıkmasına mani olmak emeli ile maktulün odadan çıkışına izin vermeyip, çıkan itiş kakış neticesinde maktulü balkondan aşağı attığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lise Öğrencisi Gamze Açar’ın Öldürülmesine Ilişkin Davada Gerekçeli Karar Açıklandı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz