Pankobirlik Genel Müdürü Tan: Şeker Fabrikalarına Talibiz

Pankobirlik Genel Müdürü Tan: Şeker Fabrikalarına Talibiz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pancar Ekicileri Kooperatif Birliği Pankobirlik Genel Müdürü Fahrettin Tan, devlete ait 25 şeker fabrikasına talip olduklarını söyledi. Tan, Türkiye’de 33 şeker fabrikası olduğunu, bunlardan 25’inin devlete, 5’inin kendilerine, 3’ünün de özel sektöre ait olduğunu belirtti.

Ankara Pancar Kooperatifi’nin 51’inci Normal Genel Heyeti, Büyük Anadolu Hotel’in spor salonunda yapıldı. Kurultaya, Ankara Şehir Besin Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Pankobirlik Genel Müdürü Fahrettin Tan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği İdare Heyet Başkanı İlhami Teke, Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz ve çiftçiler katıldı. Tek liste ile gidilen kurultayda mevcut Başkan Muhittin Bıyıkoğlu yine seçildi.

Pankobirlik’in 1 milyon 700 bin abonesi bulunduğu aktaran Genel Müdür Fahrettin Tan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini tenkit etti. Tan, şeker fabrikalarının 10 milyon insanı doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendirdiğini vurguladı. Süt Endüstrisi Kurumu Aş, Et Balık ve TEKEL fabrikalarında yapılan özelleştirmeler ile çok acılar yaşandığını hatırlatan Fahrettin Tan, “Geçtiğimiz sene 10 şeker fabrikasının ihalesi yapıldı. Biz de ihaleye girdik. İhale kimlerle girdik öğreniyor musunuz? Elazığ bölgesinde 7 kuruluş olarak ihaleye girdik. Yedi işletme inşaat şirketi, yalnızca Pankobirlik olarak sektörde biz vardık. Özelleştirme olmalı ama sektörümüz olmalı.” dedi.

Tan, Amerika ve Avrupa’da şeker fabrikalarının tamamının pancar sektörüne ait olduğunu ifade etti. Bünyelerinde bulunan 5 şeker fabrikasında Türkiye’de yapım edilen şekerin yüzde 40’ını ürettiklerini dile getiren Fahrettin Tan, dünyanın gıpta ettiği Çumra Şeker Fabrikası gibi hepsini işletebileceklerini vurguladı.

Amerika ve Avrupa’nın çiftçisine güvendiği gibi Türkiye’nin de çiftçilere güvenmesi gerektiğini kaydolan Fahrettin Tan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz fabrikalara talibiz. Hükümetimizle görüşmeler yaptık, yanılgılı olarak gördüğümüz özelleştirmeyi iptal eden bedelli Başbakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz pancar çiftçisi olarak. Şeker fabrikalarının firmalarını bize verin diyoruz. Bu fabrikaların sosyal alanı da çok büyük.”

Tan, Meclis’e yine sunulan şeker kanun tasarısı ile tatlandırıcı oranlarının çoğaldırılacağını, bunun da şeker pancarı çiftçisine hasar vereceğine sözlerine ilave etti.

TARIM MARKETLERİ KURACAĞIZ

Ankara Pancar Kooperatif İdare Heyeti Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, 2012 senesinde 1 milyon 500 bin lira kar elde ettiklerini söyledi. Bıyıkoğlu, yeni yarıyılda, tarım marketleri kurarak abonelerine organik ve ucuz mahsuller satacaklarını açıkladı. Bıyıkoğlu, “Konya Şeker Fabrikası kuruluşlarında üretilen tüm mahsuller, kuracağımız tarım marketlerde satılacaktır. Polatlı’da Eti Caddesi’ndeki daha önceki mağazamızı bu kapsamda tarım market yapacağız.” dedi.

Bıyıkoğlu, yeni yarıyılda Polatlı, Kazan, Nallıhan ve Beypazarı ilçelerinde pancar ambarları kuracaklarını laflarına ekledi.

Ankara’da polisin “dur” uyarısına uymayan sürücü kaza yaptı: 3 yaralı
İstanbul’dan sahte plakalı vasıtayla geldiği Bursa’da polise yakalandı
Van’da ölüm eden Cumhuriyet Savcısı için merasim tertip edildi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pankobirlik Genel Müdürü Tan: Şeker Fabrikalarına Talibiz

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz