Ankara’da 69 yaşındaki hastanın beyin ameliyatı genel anestezi olmadan gerçekleştirildi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BEYİN AMELİYATI SOHBET İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Yere düştükten sonra kızının kendisini Medicana Ankara Hastanesi’ne getirdiğini dile getiren Budak, “Konuştuk, doktor sabaha ameliyat dedi. Biz de kabul ettik, hemen bir gün sonra da beni ayağa kaldırdı. ‘Hülya teyze nasılsın?’ diye sohbet ederek beni ameliyat etti. Ameliyat sırasında başıma bir şeyler yapıldığını duyuyordum, hissediyordum ama acı yoktu. Doktorların ‘şunu ver bunu ver’ demesini duyarak ameliyat oldum” dedi.

ANESTEZİ OLMADAN 40 DAKİKADA TAMAMLANDI!

Medicana Ankara Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Küçükyıldız ise ameliyat süreci hakkında ise “Kafa travması geçirmiş olan hastamız, travma sonrasında da çeşitli kafa içi basınç artışı bulgularına sebep olan bir kanamadan şikayetçiydi. Bu tarz kanamalar travmanın hemen akabinde ortaya çıkmayıp ilerleyen süreçte bulgular ve şikayetlere sebep olabiliyor. Hastalar bize bu dönemde başvurabiliyor. Biz de hastamızın beyin zarıyla beyni arasında bu görüntüye uygun bir kanama tespit ettik ve kanamanın boşaltılmasını, kanamaya neden olan yapıların da kontrol edilmesini planladık. Bu cerrahiyi hastamıza genel anestezi vermeden tamamen uyanık bir şekilde hastamızla sohbet ederek yaklaşık 40 dakikalık bir işlemle gerçekleştirdik. Sonrasında da aynı gün içerisinde hastamızın servis takiplerine devam etmeye başladık. Taburculuğunu planlıyoruz. Hastamız hülya hanımın da uyumuyla bu süreci iyi bir şekilde gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA DA UYARILARDA BULUNULDU!

Doç. Dr. Küçükyıldız, özellikle kafa travması geçirenler, kan sulandırıcı ilaç kullanımı olan bireyler ve ileri yaşla birlikte beyin atrofisi (beyin dokusunun küçülmesi) gözlemlenen hastalar için uyarılarda bulundu. Bu gruplardaki kişilerin, travma sonrası ortaya çıkabilecek belirtilere karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Küçükyıldız, özellikle travmadan birkaç hafta sonra yoğun baş ağrıları, görme bulanıklığı, uzuvlarda uyuşma veya hareket kaybı, dengesizlik gibi şikayetler geliştirmesi durumunda, belirtileri ciddiye almaları ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini duyurarak bu konuda bilinçli olmanın öneminden bahsetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’da 69 yaşındaki hastanın beyin ameliyatı genel anestezi olmadan gerçekleştirildi!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz