Ankara’da kiracısının evden çıkmasını isteyen ev sahibi 200 bin TL teklif etti!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etimesgut ilçesinde ev sahibi olan F.Ş. 2 bin 450 liraya oturan kiracısı A.K.’ya çevredeki evlerin kira ücretinin 15 bin lira civarında olduğunu, kirayı yükseltmemesi durumunda evden çıkmasını istediğini belirtti.

Emekli A.K. ise ev kiralarının çok fazla yüksek olduğunu söyleyerek 4 yıldır oturduğu evden çıkmayacağını belirtti. Bu durum üzerine ev sahibi F.Ş. evi satılığa çıkarırken kiracı olduğu için evi satamadığını ileri sürdü. F.Ş. emlakçısı aracılığıyla A.K.’ya 200 bin TL teklif etti ancak kiracı A.K. bu teklifi kabul etmedi.

Kiracı A.K.’nın avukatı Selim Ünal “Ev sahipleri kiracılarını çıkarabilmek için artık ‘hava parası’ teklif etmeye başladılar. Bizi arayan emlakçı arkadaş, bizim vekilliğini yaptığımız kiracımızın eviyle alakalı bir teklifte bulundu ve ‘Bizim bu evimiz 4 milyon lira değerinde. Ancak içinde kiracı olduğu için evi 3 milyon liraya satamıyoruz. Çıkarsanız size 200 bin lira hava parası verelim’ dedi. Kiracım da emekli olduğu ve oturduğu fiyata yeni bir ev bulamayacağı için teklifi reddetti” dedi.

Bu sorunun son 1 yıldır yaşandığını belirten Ünal, “Kiracıların da yapabileceği bir şey yok. Hakları neyse sonuna kadar savunmak istiyorlar. Ev sahibi şu an dava açsa bile kazanma ihtimali yok. 5 yıl boyunca aynı yasal sınırlar içerisinde kirasını alacak, ardından 5 yıl dolduktan sonra yine tahliye edemez. Sadece miktarın güncellenmesini isteyecek. 5 yıl dolduktan sonra çevredeki kira fiyatlarının emsalleri neyse o miktar üzerinden yapılabilir. Ama bunu da kendi aralarında çözmeleri mümkün olmuyor. Daha sonra ev sahipleri dava açıyor. Ardından mahkeme yüzde 25-30 arasında takdir indirimi yaparak, örneğin 20 bin liraysa kiralar 14-15 bin lira oluyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında ciddi sorunlar oluyor. Bunun artık bir çözüme ulaşması gerekiyor. Bu nedenle buna devletin el atması gerekiyor. Kiracı diyor ki; ‘Ben yasal sınır neyse kiramı arttırıyorum. 5 yıl boyunca devletin belirlediği oran neyse ben o oranı arttırıp oturabilirim’ diyor. Ev sahibi de diyor ki; ‘Emsalleri 20 bin lira olmuş. Ben 2 bin liraya o kişiyi nasıl oturtabilirim?’ diyor. Bu nedenle ev sahibi ve kiracı sorunu başka bir boyuta geçmeye başladı” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’da kiracısının evden çıkmasını isteyen ev sahibi 200 bin TL teklif etti!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz