Ankara’da Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi Kuruldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Kuruluşu’ni Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla duyuran Başkan Yavaş, şunları kaydoldu:

Ankara Megakent Belediyesi’nin ABB Kahramankazan’da kurduğu ‘Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Kuruluşu’ ile plastik atıklar sulama borusuna; atık dallar ve ağaçlar pelete dönüştürülüyor. ABB Başkanı Mansur Yavaş, ” Cumhuriyet’in Başşehri Ankara sadece ekonomik mutasyonun değil etrafsal mutasyonun da bir parçası oluyor” dedi.

“Kurduğumuz iki fabrikada Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Kuruluşları plastik atıklar damlama sulama borusuna; atık dallar, yapraklar ve ağaçlar pelete dönüşüyor. Cumhuriyet’in Başşehri Ankara sadece ekonomik mutasyonun değil etrafsal mutasyonun da bir parçası oluyor.”

Ankara Megakent Belediyesi iştiraklerinden BelPlas AŞ tarafından Kahramankazan ilçesine kurulan Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Kuruluşu’nde çalışmalar süratle devam ediyor. Kuruluş içerisindeki fabrikalardan birinde park ve bahçelerden bir araya gelen atık plastikler geri dönüşümle damlama sulama borusuna öbüründe ise budanan ve yıkılan ağaçların parçaları ile odun atıkları yakacak olarak kullanılması emeliyle pelete dönüştürülüyor.

HEM YEŞİL MUTASYON HEM EKONOMİYE KATKI

1500 metrekare kapalı alan üzerine kurulan Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Kuruluşu’nde etrafçı olması ile yanma süresi ve sağladığı enerji bakımından bereketli yakıtlar arasında ön tasarıya çıkan pelet yapımı asıllaştırılıyor. Başşehir genelinde budanan ve yıkılan ağaçların parçaları ile odun atıklarının bir araya gelerek kuruluşa getirilmesiyle başlayan mutasyon süreci, parçaların öğütülüp toz talaş haline getirilmesiyle devam ediyor. Talaşlar kurutulmasının ardından sıkıştırılarak pelet haline getiriliyor.

Ankara’da ciddi bir atık meseleyi olduğunu belirten BelPlas AŞ İdare Heyeti Başkanı Ruhi Bedir, kuruluştaki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Ankara’da ciddi bir atık meseleyi var. Atıkların bertaraf edilmesi ciddi bir kasvet… Belediyemizin atıklarını Sıfır Atık Yeşil Mutasyon Projesi kapsamında ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Burası bir pelet fabrikası… Belediyemiz tarafından sonbahar aylarında ve bahar aylarında kesilen dallar, yapraklar ve bir afet anında yerinden sökülmüş ağaçlar burada pelet halini alıyor. Bunu da biz gereksinim sahiplerine dağıtıyoruz. Böylece bir mutasyon sağlıyoruz. Bertarafı güç olan kaba depolama ile halledilmeye çalışılan bir işi ekonomiye kazandırmak istedik. Mansur Başkanımız sağ olsun bize çok destek oldu. Önümüzü açtı ve cesaret verdi. Burası yoktan bu hale geldi.”

TARIM ARAZİLERİNDE YAŞANAN YARARSIZLIĞIN DE ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Kuruluşta Ankara Megakent Belediyesi tarafından park ve bahçelerden bir araya gelen atık plastikler geri dönüşümle damlama sulama borusu haline getiriliyor. Üretilen damlama sulama boruları fiyatsız olarak çiftçilere dağıtılarak kırsala destek sağlanıyor.

Üretilen damlama sulama borularının ehemmiyetine değinen Bedir, şöyle devam etti:

“Plastik etraf için vahim bir kırım. Bertaraftı da güç… Bu plastik atıkların etrafa hasarından öte ekonomiye de kazandırılması fikri ile böyle bir sistem kurduk. Burada belediyemizin plastik atıklarını topluyoruz. Bir Araya Gelinen atıkları evvel ayrılıyoruz. Sonra granül hale getiriyoruz. Daha sonra da damlama sulama borusu yapıyoruz. Kaba sulama ile yapılan tarım arazilerinde yaşanan yararsızlığın önüne geçmek için kırsal kesimde tarımla uğraşan çiftçi kardeşlerimize damlama sulama borularını verip 2 senede bir daha öncekisini getirdiğinde yenisini götürecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Günlük 35 kmlik bir imal kapasitemiz var. Burada da hakikat emelimiz sıfır atık projesine takviyeci olarak atıkların bertarafı ile alakalı güç olan kısmı ekonomiye kazandırmak.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’da Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi Kuruldu

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz