Ankara’nın Çubuk ilçesinde coğrafi işaretli vişne hasadı başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’nın coğrafi işaretli meyvesi olan Çubuk vişnesinin hasadı devam ediyor. Temmuz ayında başlayan hasat, değişik yükseltilerde Eylül ayına kadar sürüyor. Turşusuyla dünyaca ünlü olan Ankara’nın Çubuk ilçesi, vişne imalinde de ehemmiyetli bir yere sahip. Coğrafi işareti bulunan vişne için bugünlerde bahçelerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Üreticilerin sene boyu süren mesaileri suratları güldürdü. İklim şartları sebebiyle bazı bölgelerde rekolte düşse de yükselen maliyetler üreticiye azıcık olsun soluk aldırdı.

Hasat sonrası kısa müddet içinde pazara indirilmesi gereken vişne itinayla bir araya gelip kasalara dolduruluyor. Ardından toptancılar gelip bahçelerden vişneleri alarak kısa müddette harcayıcıya eriştiriyor. Vitaminler açısından zengin olan Çubuk vişnesi, antioksidan özelliği nedeniyle bayanların en çok seçim ettiği meyveler arasında yer alıyor.

Ankara, Niğde, Denizli, Mersin, Isparta ve Bursa’da işlenerek marmelat, reçel ve vişne suyu imalinde kullanılan Çubuk vişnesi işlenmiş olarak sene süresince harcayıcıya ulaştırılıyor.

Son 4 yıla kadar bahçelerinden aldıkları berekete göre bu yılki rekoltenin iyi olduğunu dile getiren İdris Şahan, köyünün uyum kaynağının vişne üreticiliği olduğunu söyledi.

“Marketlerde vişnenin kgını 35-40 liradan satıyorlar”

Vişnelerin bir araya gelmesinin ardından köyde bulunan toptancılara sattıklarını dile getiren Şahan, “Bu yıl vişne maliyetleri ucuzdan başladı. Verdiğimiz emeğe göre 15 lira çok az ama yükseltirlerse hakkımızı alırız diye düşünüyorum. Ankara’da marketlerde vişnenin kgını 35-40 liradan satıyorlar. Oysa Ankara ayağımızın dibi, uzakta da değil” dedi.

“Vişnenin yapımı çok külfetli”

Vişneyi dalından sapı ile topladıklarını ve hasadının emek isteyen bir iş olduğunu aktaran Şahan, “Her dala merdiven kuruyoruz. Bu işin bakımı da güç. Tarlayı sürmesinden tutun ilaçlamasına kadar vişnenin yapımı çok külfetli” ifadelerini kullandı. – ANKARA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’nın Çubuk ilçesinde coğrafi işaretli vişne hasadı başladı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz