Veteriner Hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası’na Dahil Edilmek İstiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güya hayvan severlerin fanatizm yaparak yaralı hayvanlara bakan baytar hekimlere yaptıkları fiziki ve manevi şiddet ve mobbing baytar hekimleri harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da da Ceren Eroğlu adlı baytar hekimin şiddete uğramasının ardından Düzce Baytar Hekimler Odası Başkanı Şerif Ali Karanfil, bir açıklama yaparak baytar hekimlerin uğradığı şiddeti ayıpladı. Oda Başkanı Karanfil, “Darp ediliyoruz, öldürülüyoruz. Baytar Hekimler olarak Sağlıkta Şiddet Kanunu’na alınmak istiyoruz. Yaşamın tüm alanlarında bayana, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da süratle çoğalmış ve artık dayanılmaz bir ebada gelmiştir. Baytar hekimler de bu şiddetin en büyük mağdurlarından olmakta, mobbinge, tacize, lince, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler. 2022 seneyi Nisan ayında, bütün de Dünya Baytar Hekimler Günü evvelinde, cemiyet sıhhatini korumaya çalışırken misyonu başında öldürülen Baytar Hekim Volkan Lale’nin katilinin cezası henüz netleşmemişken, geçen ay İzmir’de, geçtiğimiz hafta da başka bir meslektaşımız Ankara’da muayenehanesinde atağa uğradı. Sıhhatin her canlı için hak olduğunu korunarak, hayvan sıhhati için ülkenin en ucra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet veren baytar hekimler, işlerinin doğası gereği, aynı sıhhatinin de gözeticisidirler. Oysa, geçtiğimiz sene, bir yetiştirici ‘köye hayvanlarımıza aşıya gelecek baytar hekimi bu köye sokmayacağım’ diyerek, silahlı resmini çekinmeden sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Ancak unutulmamalıdır ki; baytar hekimlerin cemiyet için sağlıklı yiyeceğin hakimiyetini yaparken baskıya, mobbinge uğraması, aşılamaya giderken tehdit edilmesi, üreticiye destek olurken güvende olmaması, yerel idarelerde sahipsiz hayvanlar için çalışırken mobbinge, linçe uğraması, kendi özsermayesi ile kurduğu muayenehanesinde tehlikesiz olmayan koşullarda çalışmak zorunda vazgeçilmesi, esasen cemiyet sıhhatinin, hayvan refahının, ülke hayvancılığı ve ekonomisinin atağa-şiddete uğramasıdır. Baytar hekimlerin çalışma alanları aynı zamanda kamu hizmeti alanlarıdır” dedi.

“Baytar Hekimler pandemide canla başla çalıştılar”

Şerif Ali Karanfil açıklamasında ayrıca baytar hekimlerin pandemi sürecinde de tesirli çalıştıklarına vurgu yaparak; “Baytar hekimler her şeye karşın pandemide olduğu gibi zelzelede de besin şirketlerinde, köylerde ve muayenehanelerindeki misyonlarını aksatmadılar, hastalarına vazgeçmediler. Ancak bunca özveriye karşın, kamuoyunun gözü önünde her gün darp ediliyor, bıçaklanıyor, hatta öldürülüyorlar” ifadelerini kullandı.

“Sağlıkta Şiddet Kanununa dahil edilmek istiyoruz”

Düzce Baytar Hekimler Odası Başkanı Karanfil açıklamasında Sağlıkta Şiddet Kanununa dahil edilmek istediklerini de belirterek; “Buna karşın, tüm ısrarlarımıza karşın baytar hekimler Sağlıkta Şiddet Kanunu dışını yakalanmaktadırlar. Oysa baytar hekimler yasalar önünde sağlık çalışanıdır, bizlere karşı işlenen kabahatler de dahil, özlük haklarımız, baytar hekimlerin yaşam ve çalışma koşullarda mevcut kanunlara uygun tertip edilmelidir. Misyonu başında şiddete uğrayan meslektaşımız Baytar Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildirir; yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir iş grubu olarak sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve vaziyetler hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 gün zamanla iş vazgeçeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Tüm yurttaşlarımızın anlayışını bekliyor ve esasen cemiyetin karşı karşıya olduğu tehlikeleri gündeme getirecek olan bu eyleme destek olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. – DÜZCE

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Veteriner Hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası’na Dahil Edilmek İstiyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz