Yeni dönem başlıyor! Devrim yapıldı: Bundan sonra zorunlu olacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arabuluculuk Uygulaması ve Başarıları

Evlilik birliğini kökten sarsıcı gerekçelerle açılan boşanma davaları ile ticaret davalarında avukat bulundurulmasının zorunlu hale getirilmesiyle amaçlanan, uyuşmazlıkların daha adil ve hızlı bir şekilde çözülmesi ve tarafların haklarının korunmasıdır. Bu düzenleme ile avukatların mesleki standartlarının da yükselmesi hedefleniyor.

( = window. || []).push({});

Avukat Zorunluluğu ve Amaçları

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye’de ilk kez 2013’te uygulanmaya başlanan arabuluculuk uygulamasının başarılı olduğunu belirtti. Milyonlarca dosyanın arabuluculuk yoluyla çözüme kavuştuğunu ve yargının iş yükünün azaldığını ifade etti. Tunç, bu uygulamanın daha da geliştirileceğini vurguladı.

Mevcut Durum ve Avukat Şartı

Türk Medeni Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na göre, bazı istisnalar dışında avukatla temsil şart değildir. Taraflar kendi davalarını takip edebilirler. Ancak, Aile Mahkemesi’nin görev alanına giren anlaşmalı boşanmalarda avukat şartı bulunmamaktadır.

Yasa Sunulma Süreci

Adalet Bakanlığı’nın yasama yılı bitmeden kanun teklifini AK Parti Meclis Grubu’na sunması beklenmektedir. Bu adımın ardından yasa süreci resmen başlayacak ve detaylar meclis gündemine taşınacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni dönem başlıyor! Devrim yapıldı: Bundan sonra zorunlu olacak

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz