“Genel Sağlık İş Sendikası, Aile Hekimliği Yönetmeliği’ne İptal Davası Başlattı!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dr. Derya Uğur, mevzuya ait yaptığı açıklamada, Aile Doktorluğu Kontrat ve Ödeme İdaremeliği’nde yapılan farklılıkları araştırdıklarını ve bu farklılıkların sağlık çalışanlarının iş teminatını negatif etkilediğine kanı getirdiklerini ifade etti. Sendika olarak, sağlık çalışanlarının haklarını gözetmek ve iş teminatlarını sağlamak emeliyle idaremeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması arzıyla dava açtıklarını belirtti.

Sendika, Aile Doktorluğu Kontrat ve Ödeme İdaremeliği’nde yapılan farklılıklara karşı açtığı dava ile sağlık çalışanlarının haklarını koruma ve iş teminatlarını sağlama emelini güçlü bir biçimde ortaya koymuş oldu. Genel Sağlık İş, sağlık çalışanlarının mağduriyetini gidermek ve haklarını korunmak için yasal yollara müracaat eterek ehemmiyetli bir adım atmış oldu.

Genel Sağlık İş Sendikası, 29 Temmuz’da Resmi Gazetede yayımlanan Aile Doktorluğu Kontrat ve Ödeme İdaremeliği’nde Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik’in iptali için dava açtığını duyurdu. Mevzuya ait ANKA Haber Ajansı’na değerlendirme yapan Genel Sağlık İş Genel Bakanı Dr. Derya Uğur, şunları dile getirdi:

“Aile Doktorluğu Kontrat ve Ödeme İdaremeliği’nde Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik 29 Temmuz itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Aile Doktorluğu Kontrat ve Ödeme İdaremeliği Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından araştırılmış, iptali istemiyle dava açılması gerektiği kanısına varılarak, Danıştay nezdinde ‘yürütmenin durdurulması’ istemli davamız açılmıştır.

GENEL SAĞLIK-İŞ’İN İDAREMELİKTE İPTALİNİ İSTEDİĞİ İFADELER

‘Kontratın kendiliğinden sona ermesi’ nedenlerinden birisi olarak tertip edilen idaremelikte yer alan ‘Nezaretine alınma, hapsedilme, kararlılık veya 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında uzaklaştırma kararı verilmesi sebebiyle misyonu başında bulunamama zamanının sekiz haftayı aşması’ biçimindeki tertip etmeye, yeniden ‘Kontratın kendiliğinden sona ermesi’ nedenlerinden birisi olarak tertip edilen idaremelikte yer alan ‘Misyonu başında bulunduğu halde entegre sağlık hizmetlerinde bahaneli olup olmadığına bakılmaksızın beş kez nöbet vazifesini yerine getirmediğinin/getiremediğinin tespit edilmesi’ biçimindeki tertip etmeye, aile doktorlarının disiplin cezası alması halinde teşvik ödemelerinin muhakkak bir müddetle yapılamayacağına dair idaremelikte yer alan ‘Ancak bu ödeme uyarma cezası alanlara bir ay, kınama cezası alanlara iki ay, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanlara ise üç ay müddet ile yapılmaz’ biçimindeki tümcenin tamamının, aile sıhhati çalışanlarının disiplin cezası alması halinde teşvik ödemelerinin muhakkak bir müddetle yapılamayacağına dair idaremelikte yer alan ‘Ancak bu ödeme uyarma cezası alanlara bir ay, kınama cezası alanlara iki ay, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanlara ise üç ay müddet ile yapılmaz’ biçimindeki tümcenin tamamının, iptali istemiyle dava açmış bulunuyoruz.

“AİLE DOKTORLUĞU ÇALIŞANLARININ İŞ TEMİNATI YOK EDİLMEKTEDİR”

İdaremelikte somut kriterlerden uzak, muğlak ifadeler kullanılması sebebiyle aile doktorluğu çalışanlarının iş teminatı yönetçilerin inisiyatifine vazgeçilmekte ve kontratların devamı noktasında ön görülebilirlik ortadan kaldırılmaktadır. Kısacası aile doktorluğu çalışanlarının iş teminatı yok edilmektedir. Bu istikametiyle farklılıkla, hukuk devletinde aranan yasal ön görülebilirlik prensibi ihlal edilmiştir. Aile doktorluğu çalışanlarının vazifeden uzaklaştırılma koşullarının sarih ve kesin biçimde tanımlanmamış olmasının neşeyi uygulamalara yol kalemtıraşı kuşkusuz olup, bu ihtiyatı almaya yetkili şahısların sayısının birden çok olmasının nesnellikten uzak uygulamalara yol kalemtıraşı da görülmektedir. Genel Sağlık-İş, her zaman olduğu gibi en detaylı tahlili yaparak, sağlık çalışanlarının mağduriyetini giderebilecek kalitede ‘en detaylı’ davayı açmıştır.” açıklamaları yer aldı.

Kaynak: ANKA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Genel Sağlık İş Sendikası, Aile Hekimliği Yönetmeliği’ne İptal Davası Başlattı!”

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz