1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç canlı yayına katıldı!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç canlı yayına katıldı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Karadeniz Tahıl Koridoru’nun yeniden başlama ihtimali var mı?” sorusuna üzerine Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel önem atfettiği ve bizzat takip ettiği tahıl koridorunun yaklaşık bir yıldır hayatta olduğunu hatırlattı.

Şu anda yaşanılanların “durma dönemi” olarak adlandırılabileceğini belirten Kılıç, “Rusya tarafı çekildiğini beyan etmekle beraber kendisinin beklentisi içerisindeki belli şartların oluşması durumunda devam edebileceğini söyledi. Ukrayna tarafı da bu anlamda müzakerelerin devam etmesi konusunda bir olumsuzluk olmadığını. İstanbul’daki merkezde de şu anda zaten hem Birleşmiş Milletler’den hem Ukrayna tarafından görevliler hala orada. Dolayısıyla bizim bu çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Önceliğin tahıl koridorunda mevcut modelin devam etmesi olduğunu ifade eden Kılıç, “Şu anda herhangi bir alternatif, başka bir unsur, yol düşünmüyoruz. Rusyasız buradaki anlaşmanın hayatta kalabileceğinden şüphelerimiz var. Dolayısıyla çabalarımız mevcut tahıl koridorunun tekrar aktif olarak çalışması konusunda.” dedi.

Kılıç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Rusya’ya ziyaret gerçekleştireceğini, ziyaretin ana konularından birini tahıl koridorunun oluşturacağını bildirdi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısa vadede yüz yüze görüşme planına dair bir netlik var mı?” sorusuna Kılıç, “Muhtelif farklı tarihler ve farklı formatlar üzerinde çalışıyoruz şu anda. Tarihsel anlamda olmayacak olan durumlar netleşmiş durumda. Olabilecek tarihler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Burada birinci öncelik Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Putin ile beraber yüz yüze bir araya gelmesini en kısa sürede sağlamak.” yanıtını verdi.

Rusya’yla, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Türkiye’ye ziyareti sonrasında soğukluk yaşandığı yönündeki iddialara katılmadığını belirten Kılıç, Türkiye’nin savaşın başından beri her iki tarafa güven verebildiğini ifade etti.

Kılıç, yurt dışındaki çeşitli ülkelerde Kur’an-ı Kerim’e ve kutsallara yapılan saldırılara ilişkin de Türkiye’nin bu konuda bir duruşu olduğunu, bu tip ihanet içeren saldırılara karşı her zaman dik durduğunu ve Danimarka’nın bu noktada attığı adımının doğru olduğunu kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç canlı yayına katıldı!
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz