Ay sığınağı! İnsanlığın mirası Ay’a taşınıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ay’a başka bir zaman kapsülü bırakmayı planlanıyor. Bu kapsül, 24 safir diske insanlığın özünü kazıyacak. Fransız Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu’nda (CEA) kazınmakta olan diskler, türümüzün bir portresini çizecek. Proje, insan genomunu ve kültürümüzün evrensel sembollerini kullanarak gelecek nesillere ve var olabilecek diğer akıllı yaşam formlarına anlaşılır bir mesaj iletmeyi amaçlıyor.

Ay, zorlu koşullara dayanacak şekilde tasarlanan ve NASA’nın gereksinimlerini karşılayan bir konteyner içinde bu arşivlik zaman kapsülü için ideal bir konum sağlıyor. NASA’nın Bilim Görevi Direktörlüğü Keşiflerden Sorumlu Yönetici Yardımcısı Joel Kearns, projenin Ay’a götürülmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, bu uluslararası bilgi deposunun bugün ve gelecek nesiller için bir ilham kaynağı olacağına inandıklarını vurguladı.

Ay Sığınağı ekibi, 11 ünlü bilim insanı, mühendis, astrofizikçi, paleontolog, kozmolog ve sanatçıdan oluşuyor. Proje aynı zamanda CNES, CEA, INRIA, BCGSC ve UNESCO gibi kuruluşlardan da destek alıyor. Bu heyecan verici girişim, insanlığın mirasını Ay’a taşıyarak bilgi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarma hedefiyle yola çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ay sığınağı! İnsanlığın mirası Ay’a taşınıyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz