Kamu kurumlarında yapay zeka dönemine geçiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, suni zihin alanındaki gelişimini süratlendirmek ve milli strateji yönünde kamu müesseselerinin lüzumlarına müteveccih çözümler üretmek emeliyle ehemmiyetli bir adım attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Kamu Müesseseleri Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Kamu Suni Akıl Ekosistemi – 2023” çağrısının müracaatlarını açıkladı. İşte öteki ayrıntılar…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, suni zihin teknolojilerinin Türkiye’deki kamu müesseselerine yaygınlaştırılması ve kullanımının artırılması emeliyle ehemmiyetli adımlar attığını duyurdu. Suni zihin, günümüzde bir hayli şahıs ve firma tarafından günlük işlerde kullanılarak yaşamı basitleştirmektedir. Artık bu teknolojinin kamu sektöründe de aktif biçimde kullanılması amaçlanıyor. Bakan Kacır, kamuda gereksinim dinlenen suni zihin çözümlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Bu adımın, kamu hizmetlerinin daha aktif ve yararlı bir biçimde sunulmasına katkı sağlaması bekleniyor. İşte detaylar…

Bu çağrı, finans teknolojileri, uslu yapım sistemleri, uslu tarım, besin ve hayvancılık, abuhava farklılığı ve sürdürülebilirlik, e-ticaret teknolojileri ve uslu eğitim teknolojileri temalarına odaklanıyor. Suni aklın yaşamın ehemmiyetli alanlarında kullanılmasına müteveccih çözümler aracılığıyla, ülkenin gelişim maksatlarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bakan Kacır, Türkiye’nin suni zihin mevzusunda teknolojiyi aktif biçimde kullanarak önde gelen ülkelerden biri olma maksadını vurguladı. Bu süreçte, bilgi üreten, geliştiren ve kullanan müesseselerin işbirliğinin ehemmiyetine dikkat çekti ve tahlilcilerin ülkeye verimli olmak için gösterdiği mücadelelere destek verdiklerini belirtti.

Çağrı, TÜBİTAK ARDEB’e bağlı Kamu Araştırmaları Destek Grubu KAMAG tarafından yayımlandı. Proje müracaatı yapacak konsorsiyumların, TÜBİTAK BİLGEM Suni Akıl Enstitüsü YZE ile işbirliği protokolü imza atması gerekiyor. Kamu müessese ve kuruluşlarının lüzumları, YZE tarafından koordine edilecek.

Proje teklifleri, 31 Ekim 2023 tarihine kadar sisteme kaydolunmalı. Ayrıntılı bilgilere ve müracaat sistemine erişmek için alakalı kaynağa başvurulabilir.

Bu teşebbüsle, Türkiye’nin suni zihin alanındaki kabiliyetlerini geliştirerek bilim ve teknolojide lider bir konuma yükselmesi ve ülkeye katma değer sağlaması amaçlanıyor. Tahlilcilerin ve kamu müesseselerinin bu çağrıya alaka göstermesi bekleniyor ve ülkede suni zihin ekosisteminin oluşturulmasına ehemmiyetli bir katkı sunulması amaçlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamu kurumlarında yapay zeka dönemine geçiliyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz