Robotlar, akciğer kanseri tedavisinde önemli rol oynayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Makinenin çapı yalnızca 2,4 mm’dir ve çok yumuşaktır. Işıklı ve kameralı ince bir tüpten olulan bronkoskopun ucundan akciğerlere sevk edilir. Mıknatıslar, sürüş biçimi de bedenin yapısına uyarlar. Hareket ettikçe, klinisyene sadece biçimi hakkında değil, aynı zamanda konumu ve biçimi hakkında da geri bildirim sağlar. Hedef bölgeye eriştikten sonra, implante edilen lazer fiber yerel rehabilitasyon yapabilir.

Yukarıda açıklanan robotik sistem, kadavralar üzerinde test edildi ve Leeds Üniversitesi’ndeki STORM laboratuvarında geliştirildi. Teknolojinin daha az dokularda zarar vazgeçtiğini buldular, ancak standart aygıtlardan %37 daha derine nüfuz edebildiğini de tespit ettiler.

Her sene milyonlarca insanı öldüren akciğer kanseri, belki de bu güne kadar insanlık tarihinin en devirici hastalıklarından biridir. Pek çok sebebi olan akciğe kansderinin rehabilitasyonu hudutludur. Kemoterapi hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Ancak bilim adamları, kanseri tespit edebilmek ve rehabilitasyon etmek ismine bir akciğer robotu geliştirdiler.

STORM Enstitüsü Direktörü Profesör Pietro Valdastri, “Bu yeni yaklaşımın anatomiye özgü olan anatomiden daha yumuşak ve aynı zamanda da tamamen manyetik olarak hakimiyet edilebilir olma avantajı var” dedi. Profesör, ismini verdiği bu üç özelliğin araştırmalarda devrim yaratması doğrultusunda bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

Araştırma takımı zamanla geliştirilen bu teknolojiyi akciğer kanserinin rehabilitasyonuna uygulamayı umuyor. Bu hastalık dünyadaki azami derecedeki kanser vefat oranına sahiptir. Rehabilitasyon artık cerrahi, kemoterapi ve ışınım rehabilitasyonu gibi palyatif usullerle yapılabilmektedir. Analistler, yeni robotik tekniklerin sızıyı, rahatsızlığı ve ayrıca da iyileşme vaktini eksiltirken doğruluğu ve güvenliği artırabileceğini söylüyor.

Bu, rehabilitasyonların sadece habis hücreleri hedef almasına, potansiyel olarak sıhhatli dokuların ve uzuvların basmakalıp biçimde çalışmasına izin verebilir. Raporun ortak yazarlarından Giovanni Pittilio, “Emelimiz, sızıyı en aza indirirken hastalara terapötik gevşeme sağlamak” diye konuştu. Takım şimdi insan deneylerine başlamak için zorunlu olan değişik bilgileri toplayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Robotlar, akciğer kanseri tedavisinde önemli rol oynayacak

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz