Yapay zeka ev hanımlarının imdadına koşacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, Cuma günü yayımladığı blog gönderisinde, ChatGPT ve Claude 2 gibi suni zekâ sohbet botlarının efor verdiği teknolojileri kullanarak robotların misyonlarını daha süratli ve yararlı bir biçimde yerine getirebildiğini belirtti.

Google DeepMind’ın robotik başkanı Vincent Vanhoucke, RT-2’nin esasında, Google Bard gibi büyük dil modellerine direnen bir teknoloji olduğunu açıkladı. Bu teknoloji sayesinde robotlar, internet üzerindeki metin ve görüntü bilgilerini işleyerek etraflarında ne olduğunu anlayabiliyorlar.

Google, suni zekâ alanındaki büyümelerle dikkat toplamaya devam ediyor. Son olarak, Robotics Transformer 2 RT-2 olarak adlandırılan yeni teknolojisiyle ehemmiyetli bir adım attı. Bu teknoloji, vizyon-dil-eylem VLA modeli ile eğitilmiş olup, suni zekâ alanında bir ilke imza attığı açıklandı.

Vanhoucke, robotların etraflarını kavramak için suni zekâ kullanmanın, sohbet robotlarından daha zorlu bir vazife olduğunu ifade etti. Suni zekâ sohbet yazılımlarının belli bir mevzuda metin bilgilerini anlamlandırması ve insanların kavrayabileceği bir biçimde tertip etmesi gerekirken, robotların hakikat anlamda çevrelerindeki dünyayı kavramaları gerekiyor.

Google, RT-2 ile robotların çevrimiçi bulunan görüntü bilgilerini kullanarak, misalin çöpün ne olduğunu ve nasıl alınıp atılacağını süratli bir biçimde bilebileceğini iddia ediyor. Bu cins büyümeler, endüstriyel robot sanayisinin gelişmesini destekleyerek 2030’a kadar sektörün kıymetinin 60 milyar dolara erişmesinin beklendiği belirtiliyor. Google’ın suni zekâ alanındaki ileri teknolojileri, robotik ve otomasyon sektöründe ehemmiyetli mutasyonlara yol açabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yapay zeka ev hanımlarının imdadına koşacak

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz