Hilal Ayık: Ya Yazıklarınızda, Ya Da Seçim Öncesi Söylediklerinizde Dürüst Değilsiniz

Hilal Ayık: Ya yazıklarınızda, ya da seçim öncesi söylediklerinizde dürüst değilsiniz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Megakent Belediyesi Ekim Ayı Meclis Buluşması 1. Birleşimi’nde AK Parti grubunun suya yüzde 50 indirim arzını Ankara Megakent Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yalanlanması münazaralara neden oldu.

Başkanlık yazısındaki veto sebeplerini meclis kürsüsünden abonelerle paylaşan Ayık, gerekçelerin arda sığınıldığını ifade etti.

Nedenleri tartışmak istediğini belirten Ayık, şu ifadeleri kullandı:

Öncelikli olarak bu mazeretlere baktığımızda, usul kusurundan bahsedilmiş. Tek tasamız usul kusuru olsun. O zaman şöyle yapalım, bizim önerimizi ASKİ İdare Heyeti kararı olarak alsın, meclise getirsin, biz de hep beraber burada meclisten rey birliği ile geçirelim. Birincisi usul kusuru olarak yazılmış olmasının makul bir bahane olduğunu, makul bulmadığımızı belirtmek istiyorum. Öbür bir mevzu da, suyun maliyetinin altında satılamayacağı mevzusu. Şimdi burada da 2021 tarihli Sayıştay raporuna atıfta bulunulmuş. Ama rapora baktığımızda, orada ASKİ’nin yapacağı pek çok  projeden bahsetmişiz, alt alta yapılacakları listelemişiz ama ben sarihçesi orada şunu görmeyi beklerdim, ASKİ bu maliyeti düşürmek için ne yapmış? Hiçbir şey yok değil mi? O yazıyı bu salonda bulunan herkes okudu, bende okudum. Ne yazık ki o yazıda şöyle bir proje yok, enerji maliyetleri gerekçe edilmiş ya, elektrik madem yüklü ölçüde geliyor, siz bu elektrik maliyetini düşürmek için ASKİ olarak bir proje yaptınız mı? Tercihten evvel neler neler yapıyordunuz barajların üstünde ama en azından ASKİ’nin maliyetini düşürmek için böyle bir çalışmanız var mı? Ben yazıda göremedim. Yazıda tamamen mazeretlere sarılınmış ve ne yazık ki maliyeti düşürecek bir çalışma yapmak yerine bu maliyeti yurttaşa yansıtma yöntemi seçim edilmiş.

Şimdi öbür bir mevzu da, meclis kararıyla alakalı olarak bir ekip ifadeler kullanılmış. 3. ve 4. maddede şöyle söylenmiş: Neredeyse tek kazanç kaynağı su satışı olan ASKİ Genel Müdürlüğünün, kazançlarının yüzde 50 oranında eksiltilmesiyle çalışamaz hale getirileceği, hali hazırda bile maliyetinin yarı kıymetiyle satılan suya bu ebattaki indirim hasarı yüzde suratlık ebada taşıyacağı, vaziyetin büyük bir su ve etraf krizi olarak Ankaralılara fatura edileceğinden bahsedilmiş.

Öbür bir mevzuda da şöyle söylenmiş: ASKi Genel Müdürlüğünün işlevsiz hale getirilmesinin tasarlandığı, alenen bir imhanın amaçlandığı, en ehemmiyetli insan hakkı olan pak suya, sıhhatli ve çağdaş bir altyapıyla erişme hakkının yasaklanacağı gibi bir ekip söylemlerde bulunmuş, Başka Bir Deyişle bizim, yüzde 50 indirim arzımız ne büyük bir faciaya neden oluyormuş da bizim haberimiz yokmuş. Ben şimdi diyorum ki, yüzde ellilik bir su indirimi böylesine trajedilere neden oluyorsa, peki sizce şu video, şu konuşma nelere neden olur?

Mansur Yavaş’ın tercih evveli parasız su taahhüdünü andırdıran Ayık “Bizim yüzde 50 indirimimiz pek çok faciaya neden olacaksa, siz suyu parasız vermeyi taahhüt ediyordunuz, metreküpüne 2-3 kuruş alıyordunuz. Siz ASKİ’yi nasıl bir faciaya çekmeyi kastediyordunuz. Sarihçesi ya yazdıklarınızda dürüst değilsiniz, ya tercih evveli söylediklerinizde dürüst değilsiniz.” dedi.

Ayık, AK Parti grubu olarak yüzde 50 indirim arzlarını sürdüreceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hilal Ayık: Ya Yazıklarınızda, Ya Da Seçim Öncesi Söylediklerinizde Dürüst Değilsiniz

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz