Babacan: Imf’ye Olan Borcumuz Mayıs’ta Sona Eriyor

Babacan: IMF’ye Olan Borcumuz Mayıs’ta Sona Eriyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye’nin IMF’ye olan borcunun bugün itibariyle 400 milyon dolara indiğini söyledi. AK Parti’nin iktidara geldiğinde IMF’ye olan borcun 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Babacan, mayıs ayında son taksitin de ödenip borcun sıfırlanacağını kaydetti.

Babacan, Sincan Etimesgut Sanayicileri ve İşadamları Derneği (SİSİAD)’nin 21. kuruluş yılı etkinliklerine katıldı. Çeşitli dallarda ödüllerin verildiği programda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, son 10 yıldaki gelişmeleri değerlendirdi. Bu çerçevede AK Parti’nin iktidara geldiği yıllarda IMF’ye olan borcun 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Babacan; “Merkez Bankası’nın toplam rezervi 28 milyar dolardı. IMF’ye olan borcumuz bugün itibarı ile 400 milyon dolara indi. Mayıs ayında da son taksiti ödeyip borcu sıfırlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin eğitim ve yargı alanında ilerleme sağlanamaması halinda 2023 hedeflerine ulaşmasının zor olduğunu belirten Babacan, dava sürelerinin kısalması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin tam anlamda bir hukuk devleti olmadan ileri bir demokrasiye ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olamayacağının altını çizen Babacan, yargıya güvenin mutlaka artırılması gerektiğini ifade etti.

BABACAN: EN ÇOK ENERJİ DE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek ekonominin en çok dikkat edilmesi gereken konusunun bu olduğuna dikkat çekti. Babacan şöyle devam etti; “Cari açık yaklaşık 49 milyar dolar sadece enerji ithalatına ödediğimiz fatura 60 milyar dolar. Petrol ve doğal gaz ithalatına ödediğimiz miktar. Enerji israfından uzak durmamız gerekiyor.” Yenilenebilir enerjiye önem verilmesi gerektiğini anlatan Babacan, kendi kaynaklarımızla enerji üretmeye devam etmemiz gerektiğini söyledi. Yeni bir teşvik yasası ile linyit kömüründen enerji üreten tesisleri kapsama aldıklarını kaydeden Babacan, önceliği kendi kaynaklarımıza vermemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Hizmet Ödülleri, Yatırım, İhracat ve İstihdam ile Örnek Olan Firmalar, Basın Ödülleri ve Eğitim Yatırım Ödülleri’nin verildiği programda SİSİAD yönetimi isim değişikliğine gitti. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in isteği ile SİSİAD kısaltması SESİAD olarak değiştirildi. Programa Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, Ayaş Kaymakamı Hasan Balcı ve birçok işadamı katıldı.

Ankara’da polisin “dur” ihtarına uymayan sürücü kaza yaptı: 3 yaralı
Tokat’ta vahşi yaşam fotokapana yansıdı
Denizli’de eski belediye başkanları harekete geçti

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Babacan: Imf’ye Olan Borcumuz Mayıs’ta Sona Eriyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz