Erdemli’deki Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde Kazılar Başlıyor

Erdemli'deki Elaiussa Sebaste Antik Kenti'nde Kazılar Başlıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ 20’si akademik olmak üzere toplam 45 kişinin çalışacağı kazıya İtalya’nın Roma Le Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr Annalisa Polosa başkanlık edecek. Prof. Dr. Polosa, kendinden önce kazı başkanlığı görevini yürüten, Prof. Dr Evgenia Egnini Schneider’in 10 yılını doldurması nedeni ile görevin kendisine verildiğini belirtti. 2002 yılından bu yana Elaussia Sebaste Antik Kenti kazı çalışmalarında ekip üyesi olarak görev yaptığını belirten Prof. Dr. Polosa, bölgeyi iyi tanıdığını ve 21. Dönem kazısına başkanlık edecek olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Antik kentte bilimselliğin yanı sıra turizm yönünü de ele aldıklarını belirten Prof. Dr. Polosa, Elaussia Sebaste Antik Kenti’nde 20 yıldır kazı çalışması yapıldığını antik değer taşıyan kültürel varlıklar nedeni ile bölgenin adeta bir üstü açık arkeoloji müzesini andırdığını, ve her taşının altından tarihin fışkırdığını dile getirdi.
Antik kentte yapılan kazı çalışmalarına bakıldığında ortaya, Antik Tiyatro, Agora, Bazilika, Tapınak, Bizans Sarayı, hamamlar, Nekropoller ve 2 limanın çıktığını yapılacak kazılarda daha kıymetli eserlerin ortaya çıkacağına inandığını kaydeden Prof. Dr. Polosa, bu dönemde Mersin Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek, “Ayaş Mahallesi içerisinden kızkalesine kadar giden 5 kilometrelik antik Roma yolu çevresinin temizlenerek açılmasını sağlaya çalışacağız. Bu yol açıldığında bölgeye artı bir değer katacaktır. Çünkü dünyada Arkeolojik gezi yürüyüşü düzenleyen grupların listesine girecek, insanlar Antik Roma yolunda gezi yürüyüşü yapmanın mutluluğunu yaşamanın yanı sıra böylece bölgenin ismi bir kez daha öne çıkacaktır” dedi.
Prof. Dr. Polosa, 21. Dönem kazı çalışmasının 8 Eylül tarihinde başlayacağını ve 20 Ekim tarihinde ise tamamlanacağını belirtti.

Toroslar Belediyesi sele karşı teyakkuzda
Tekirdağ’da hamsi tezgahları süslüyor
Adana’da tacize linç girişimi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdemli’deki Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde Kazılar Başlıyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz