Kanlıdivane’de Tarih Ve Lezzet Yolculuğu

Kanlıdivane'de Tarih Ve Lezzet Yolculuğu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’in sevilen Ören yerlerinden Erdemli’nin Ayaş beldesinde bulunan Kanlıdivane’de baharın gelişi farklı bir etkinlikle kutlandı. Mersin Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleri ile Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) ve Ekolojik Yaşam Girişimcileri ve Gönüllüleri Derneği (Ekolog) tarafından “Antik Dönemde Günlük Yaşam, Üretim ve Yemek Kültürü” teması ile düzenlenen etkinlikte alana gelen ziyaretçiler, lezzet dolu tarihsel yolculuğa çıktılar. Etkinlikte, Akdeniz’in eskiçağlardan itibaren tarımsal üretimi ve ticari hayatında önemli bir yer tutan “altınsuyu” zeytinyağının sofralarımızda ve damaklarımızda süregelen iki bin yıllık sürekliliği anlatıldı.

KENT TURIZMINI MENFAATINE OLUR

Etkinliğe katılanlar, bölgede çevre düzenlemesi çalışmalarının bir an önce başlatılmasını istediler. Etkinliğe TUGİAD (Türkiye Genç İşdamları Derneği Çukurova Şubesi) de destek verdi. Şube Başkanı Armağan Öner, çevre düzenlemesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2013 programına alındığını ve çalışmaların 2011 yılından beri gündemde olduğunu anımsatarak, ”Yeni turizm sezonunun başladığı şu günlerde Kanlıdivane’ye biraz daha ağırlık ve öncelik verilmesi kent turizminin menfaatine olur” dedi.

BAHARIN GELIŞI KUTLANDI

Öner, turizmin sadece deniz ve kumdan ibaret olmadığını vurguladı. Öner, ”Yöremize gelen turistleri tarihi değerlerimizle de cezbetmeli ve elimizdeki tarih hazinelerinin kıymetini bilmeliyiz. Bu nedenle buradaki çalışmaların bir an önce tamamlanmasını yakından takip ediyorum” diye konuştu. Öner, Kanlıdivane konusunda duyarlı davranan Kültür ve Turizm Bakanlığına, Mersin Valiliğine ve Mersin Üniversitesi’ne teşekkür ettiklerini kaydetti.

Kanlıdivane’nin çevre düzenlemesi çalışmalarına büyük katkı sunan proje danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Nida Naycı ise, “Mersin’in keşfedilmeyi bekleyen zengin bir tarihsel ve arkeolojik birikimi var. Kanlıdivane bunun önemli örneklerinden biri. Yapılacak doğru koruma ve sunum projeleri ile bir taraftan kendi tarihsel geçmişimizin unutulmasını ve yok olmasını önlerken diğer taraftan Mersin’in kültürel değerlerini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımın sağlayacak ‘yaratıcı’ etkinliklerin geliştirilmesine olanak veren bakir bir bölgemiz var. Bunların bilimsel ve uygun yöntemlerle değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Toroslar Belediyesi sele karşı teyakkuzda
Şişli Belediyesi’nde staj gören genç kız, belediye binasının çatısından düşerek hayatını kaybetti
Adana’da göçer arıcılara konteyner verildi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kanlıdivane’de Tarih Ve Lezzet Yolculuğu

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz