AFAD’dan depremzede kiracılara şok tebligat: Artık kira yardımı yok

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFAD, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat depremleri sonrasında orta ve ağır hasarlı binalarda oturan kiracılara sağlanan kira yardımının bu ay sona ereceğini duyurdu. Ev sahiplerine yapılan kira yardımı ise devam edecek. CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, bu karara sert tepki gösterdi.

AFAD’ın depremzedelere gönderdiği SMS’te, “6 Şubat Depremlerinin büyüklüğü ve etkisi dikkate alınarak daha önceki hiçbir deprem afetinde kiracılara yapılmayan kira destek ödemelerini afetzede kiracı kardeşlerimize de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik. Orta hasar ve üzerinde hasarlı olduğu tespit edilen konutlarda ikamet eden kiracı ailelerimizin kira destek ödemelerine Nisan 2023 tarihinde başlamıştık. 12 ay ödemesi planlanan kiracılara destek ödemelerinin 15’incisi ve sonuncusunu Haziran ayında yaparak tamamlayacağız,” ifadelerine yer verildi.

Ancak CHP Milletvekili Mahmut Tanal, bu uygulamaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Tanal, “Alenen depremzede kiracılara üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu mu sosyal devlet anlayışı? Bizim hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayan güçlü devlet anlayışımız nerede kaldı? Oturdukları evleri yıkılan veya ev sahipleri tarafından evlerinden çıkarılan kiracılara yapılan bu haksızlığı kabullenemeyiz. Deprem sonrası zaten kiralar katlandı. Kira desteği olmadan vatandaşlar nasıl kirasını ödeyecek? Depremzedeler arasında ayrıma yol açan, eşitlik ilkesine aykırı olan bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir” dedi.

d5s5g5g.jpg

AFAD’ın bu kararı, depremzede kiracılar arasında büyük bir mağduriyet yaratırken, ev sahiplerinin kira yardımının devam etmesi eşitlik ilkesine aykırı bir durum olarak eleştiriliyor. Kira desteğinin sona ermesiyle birlikte, birçok kiracı zor durumda kalacak ve artan kira fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çekecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AFAD’dan depremzede kiracılara şok tebligat: Artık kira yardımı yok

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz