AYM’den ‘cezaevinde kalabalık koğuşta tutulma’ya ceza: İnsan onuruna yakışmalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi kapasitesi 14 olan koğuşta aylar süresince 20’den fazla insanla beraber yakalanan Seyis müracaatında, koğuşun kalabalık olması suratından tuvaletin önünde uyuduğunu, devamlı tuvalet sırası beklediğini belirtti. AYM, Fatih Seyis’in müracaatını kabul ederek makûs muamele yasağının ihlal edildiğini ve bundan dolayı 60 bin lira tazminat verilmesi gerektiğine hükmetti.

AYM, kararında şunları belirtti:

“Tüzük’nın 17. Maddesi, ceza infaz müessesesinde yakalanan mahpusun içinde bulunduğu koşulların insan şerefine yakışır bir biçimde olmasını da koruma altına almaktadır. İnfazın usulü ve infaz sürecindeki tutumların mahpusları hürlükten yoksun kalmanın natürel neticeyi olan kaçınılmaz üzüntü seviyesinden daha fazla külfetli veya işkenceli bir gidişata sokmaması gerekir.

Bu bağlamda fazla kalabalıklaşma ve şahsi alan beceriksizliğine ait şikayetlerde üç etken göz önünde bulundurulur. Bunlar her mahpus için en az 4 metrekare zemin alanı olması, her mahpusun ayrı bir uyku yeri olması ve koğuşun genel yüzeyinin mahpusların mobilyalar arasında özgürce hareket etmesine izin verecek biçimde olmasıdır. Anılan üç etkenden birinin yokluğu kendi başına yakalanma şartlarının makûs muamele yasağını ihlal ettiği güzergahında güçlü bir karine oluşturacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AYM’den ‘cezaevinde kalabalık koğuşta tutulma’ya ceza: İnsan onuruna yakışmalı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz