Bölgede kimse bilmezken ekti, şimdi firmalar kapısını çalıyor! Ondan gören köyler de kolları sıvadı, yok satıyorlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ateş, dedesinden miras kalan 60 dönümlük arazisinde çilek ve böğürtlen yetiştiriciliğine yöneldi. Arazisinin 6 dönümünü çileğe, geri kalan kısmını ise böğürtlene ayırarak yılda 40 ton böğürtlen ve 25 ton çilek üretimi gerçekleştiriyor. Bölgedeki çiftçilere örnek olmayı hedefleyen Ateş, bu girişimiyle hem kendisine hem de yöresine önemli bir katkı sağlıyor.

Tatlısu köyünde organik tarıma öncülük eden Ateş, nisan ve kasım ayları arasında 20 kişiyi de istihdam ediyor. Ürünlerini katkı maddesi kullanmadan “Freeze Dry Teknolojisi” ile kurutarak satan bir firmaya pazarlayan Ateş, satış konusunda herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirtti. “Alım garantili bir firmayla çalışıyoruz. Şu an satışla ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Şu an köylülerden tek talebimiz üretim yapmaları. Bu konuda destek alamadığımız için ekim alanlarını daha fazla genişletemiyoruz. Bu seneki hedefimiz, 100 dönüm çilek bahçesi kurmaktı ancak şu ana kadar kendi öz sermayemizle 10 dönüm kurabildik. Sonbahara kadar bunu biz 15 dönüme kadar çıkarmayı hedefliyoruz.” diyen Ateş, köylülerini de üretim yapmaya teşvik ettiğini vurguladı.

Yoğun istek ve talep olduğunu belirten Ateş şöyle konuştu: “Dışardan yoğun bir istek ve talep var. Organik bir ürün üretiyoruz. İşi daha da geliştirebilmek için devletimizden, tarım il müdürlüğümüzden destek bekliyoruz. Köyümüzün havasından, suyundan ve toprağından güzel bir ürün yakaladık. Ürünümüzü verdiğimiz firma dondurarak kurutuyor. Yani suyunu çekerek raf ömrünü ve içindeki proteinleri koruyarak Freeze Fresh yapıyor. Şu anda Erzincan’da ve Doğu Anadolu’da ticari amaçlı kurulan ilk böğürtlen bahçesiyiz.”

Köylülere örnek olduğunu söyleyen Tatlısu Köyü Muhtarı Mustafa Köse, “Satış ve pazarlama konusunda da köylümüze faydası olacak. Devletin vereceği destekle inanıyorum ki bu ürünü köyümüzde daha da yaygınlaştıracağız. Fikret Bey çok büyük bir örnek oldu. Çevre köylerden de gelip çilek ve böğürtlen fidesi isteyenler oldu. Böğürtlen ve çilek ekilmesi gerektiğini onlara anlatıyoruz. Fikret arkadaşımızın da bu konudaki tecrübelerinden faydalanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bölgede kimse bilmezken ekti, şimdi firmalar kapısını çalıyor! Ondan gören köyler de kolları sıvadı, yok satıyorlar

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz