DSÖ’den yeni pandemi uyarısı! Vakalar hızla artıyor, 2023’ü geride bırakacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri Kluge, 2023’te rapor edilen vakaların neredeyse yarısı beş yaşın altındaki çocuklar olduğuna dikkat çekerek, bu durumun, COVID-19 salgını sırasında kızamık ve diğer aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı rutin aşıları kaçıran çocuklardan oluştuğunu belirtti.

TRT Haber’in aktardığına göre kızamık vakalarının dünya genelinde arttığını belirten rapora göre, 2024’te şimdiye kadar bildirilen rakamların, 2023’teki toplamı aşması bekleniyor. Raporda, kızamık vakalarında aşısızların büyük bir risk taşıdığı da vurgulandı.

Aşılanmamış veya yetersiz aşılanmış kişilerin bulunduğu yerlerde bulaşıcı hastalık ortaya çıkacağını belirten DSÖ ve UNICEF şöyle uyardı:

“Şu anda kızamık vakası veya salgını olmayan ülkeler, virüsün ülke içinde ve dışına yayılmasını önlemek için bu tür bir ithalatı planlamak ve hazırlamak konusunda proaktif olmalı.”

Uzmanlara göre kızamığın belirtileri ateş, öksürük, burun akıntısı ve kırmızımsı döküntü. Komplikasyonlar arasında zatürre ve beyin iltihabı yer alabilir. Kızamığa karşı en etkili yöntem ise aşı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DSÖ’den yeni pandemi uyarısı! Vakalar hızla artıyor, 2023’ü geride bırakacak

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz