Emekliye + 2.800 TL maaş zammı ve 60.000 TL ek ikramiye müjdesi! Bakan ‘Bu tarihte başlıyor’ dedi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliye + 2.800 TL maaş zammı ve 60.000 TL ek ikramiye müjdesi! Bakan ‘Bu tarihte başlıyor’ dedi!- Milyonların beklediği sözleşmeler ile ilgili olarak ilk teklifini 2024 yılı için yüzde 24,2’lik, 2025 yılı için yüzde 11 olarak sunan hükümet, memur zammı için ikinci teklifini 2024 için yüzde 15+10, 2025 için 6+5 yüzde olarak verdi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanarak nihai karara bağlanacak toplu sözleşme zam oranı, Ocak 2024 dönemi zammına yansıtılacak. Ayrıca bir enflasyon farkı da söz konusu olacak. Bir önceki toplu sözleşmede 2023’ün ikinci yarısı için zam oranı yüzde 6 olarak belirlenmişti. Bu kapsamda bu yılın ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 6’yı aşan kısmı üzerinden fark hesaplanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 22. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla son dönemde hayat pahalılığında yaşanan artışa değinerek, “Refah kaybı yaşayan her insanımızın hayat seviyesine eskisinin de üzerine çıkarmak, boynumuzun borcudur” diye açıklamada bulundu.

BAKAN IŞIKHAN TARİH VERDİ! ​​​​​​​

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise emekli zammı için Meclis’in açılış tarihi olan Ekim’i işaret etti. “Cumhurbaşkanımız talimat verdi bize, çalışıyoruz” diyen Bakan Işıkhan, “Söz verdik. Meclis açılır açılmaz gereken yapılacak inşallah. Çok rahat olun, lütfen. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi, çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Emekli Sandığı, SGK ve Bağ-Kur’lu için kritik öneme sahip Temmuz ayı enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Temmuz ayında TÜFE yüzde 9,49 oldu. Memur ve memur emeklisine şimdiden yüzde 3,29’luk enflasyon farkı oluşurken, kesin oran için 5 aylık enflasyon verisinin açıklanması gerekiyor. Ancak bu süreçte memur ve emekliye zamda önemli ipuçları gelmeye devam ediyor.

Böylece SGK ve Bağ-Kur emeklisinin refah payı hariç emekli maaşı zammı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Emekli Sandığı emeklileri içinse enflasyon farkı dahil yüzde 25,92’lik bir oran ortaya çıktı.ikinci ipucu da yine Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nden geldi. Bankanın ekonomistlerle gerçekleştirdiği ankete göre, 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 59,46 oldu.

Şu anda 7500 TL olan en düşük emekli maaşı içinse Merkez Bankası’nın tahminleri doğrultusunda rakam 8500 liralara yaklaşacak. Ancak 7500 lira ve üzerinde emekli maaşı alanlar içinse rakam refah payı ile 10 bin TL’yi bulabilecek.

Bir yandan toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, bir yandan da kapsamı genişletilerek birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi için çalışmalar da sürüyor. Ekim ayında Meclis’e gelmesi ve 520 binin üzerinde memurun yararlanması beklenen 3600 ek gösterge 25 yıllık çalışanın aylığına bugün itibariyle yaklaşık 2.800 lira, ikramiyesine ise 60 bin liradan başlayan artış getirecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekliye + 2.800 TL maaş zammı ve 60.000 TL ek ikramiye müjdesi! Bakan ‘Bu tarihte başlıyor’ dedi!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz