İzmir’in barajları ALARM VERİYOR! KURAKLIK kapıdan içeri girdi: Çiğli, Menemen, Buca, Menderes, Karşıyaka, Çeşme ve bu ilçeler!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in barajları ALARM VERİYOR! KURAKLIK kapıdan içeri girdi: Çiğli, Menemen, Buca, Menderes, Karşıyaka, Çeşme ve bu ilçeler!- İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İZSU) güncel barajların doluluk oranlarını içeren verileri yayımladı. Bununla birlikte 30 ilçesi bulunan İzmir’in tüm ilçelerinde su kıtlığı yaşanmaması adına kuraklığa karşı önlem alınması için de uyarılar yapıldı.

Bu arada Tahtalı Barajı’nda 17 Temmuz itibarıyla kullanılabilir su miktarı da 101 milyon 663 bin metreküp olarak kayıtlara geçti.

İZSU’nun açıklamalarına göre, 5 barajın doluluk oranı geçen senenin aynı ayına göre azaldı. İşte veriler ve açıklamalar:

İZSU BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Geçen yılın aynı dönemine göre doluluk, Tahtalı’da yüzde 50’den yüzde 35’e, Balçova’da yüzde 35’ten yüzde 31’e, Güzelhisar’da yüzde 71’den yüzde 65’e, Alaçatı Kutlu Aktaş’ta yüzde 61’den yüzde 36’ya, Ürkmez’de yüzde 59’dan yüzde 35’e düştü.

İZSU Su Arıtma Dairesi Başkanı Hakan Alpsoykan açıklama yaptı:

EN DÜŞÜK SENE BU SENE

“Barajımızdaki en kötü 5. sene, yani bundan daha kötü 4 senemiz var ancak son 14 yıldaki en kötü, en az doluluk oranına ulaştığımız bir sene. Bu durumda idaremiz sürekli güncel olarak planlarını yenilemekte ve dengeli bir su kullanımı olarak kentimize sağlıklı bir şekilde, kesintisiz su verme planlarını gerçekleştiriyoruz. Bu en kötü senaryolarda bile bu barajdan beslenen yerlerde hiç yağmur yağmaz ise yaklaşık 270 gün civarında bir rezervimiz bulunmakta. Bununla beraber biz diğer su kaynaklarımızdan kentimizi besliyoruz ve susuz kalmamamız için gerekli planları yapıyoruz ancak belirtildiği gibi gerçekten kötü bir dönemdeyiz.”

Kentin su ihtiyacının yaklaşık yüzde 45’ini karşılayan Tahtalı Barajı’ndaki su seviyesi, son 14 yılın en düşük rakamı olarak kayıtlara geçti.

Barajda 2009 yılının aynı döneminde doluluk oranı yüzde 30 olarak kaydedilmişti. Doluluk oranının yüzde 76’ya çıktığı 2019 yılı ise 14 yılın en iyi rakamı olarak göze çarpıyor.

Tahtalı Barajı’nda geriye dönük 24 yıllık bilgiler incelendiğinde bugünkü baraj rezervinden daha aşağı seviyede olan 4 yıl (2001 yüzde 19, 2007 yüzde 25, 2008 yüzde 8, 2009 yüzde 30) bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir’in barajları ALARM VERİYOR! KURAKLIK kapıdan içeri girdi: Çiğli, Menemen, Buca, Menderes, Karşıyaka, Çeşme ve bu ilçeler!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz